Довідник з біології

ЛЮДИНА ТА ЇЇ ЗДОРОВ'Я

АНАЛІЗАТОРИ. ОРГАНИ ЧУТТЯ

БУДОВА І ФУНКЦІЇ ОРГАНУ СЛУХУ

ВЕСТИБУЛЯРНИЙ АПАРАТ

Вестибулярний апарат (від лат. vestibulum — переддвер'я, вхід) сприймає зміну положення голови та тіла в просторі та напрям руху тіла. Рецептори вестибулярного апарату знаходяться в лабіринті — у півкруглих каналах і двох мішечках — овальному і круглому. Вестибулярні чутливі клітини ссавців і людини утворюють п'ять рецепторних областей — по одній в півкруглих каналах, а також в овальному та круглому мішечках. Подразником рецепторів півкруглих каналів є прискорений рух, а рецепторів, що знаходяться в мішечках, тобто отолітових органах, — зміна голови щодо напряму сили гравітації та лінійне прискорення.

Півкруглі канали розташовуються в трьох взаємно перпендикулярних площинах, усередині яких є перетинковий канал. Усередині нього і між внутрішньою стороною кісткового лабіринту і зовнішньою оболонкою перетинкового знаходиться рідина. Зміна положення тіла в просторі приводить до руху рідини, що порушує рецепторні клітини, які знаходяться тут.

Отолітовий апарат має наступну будову (рис. 116). У мішечках розташовуються рецепторні клітини, від яких відходять волоски; простір між ними заповнений желеподібною масою. Поверх неї знаходяться отоліти (від грец. us, род. відмінок otos — вухо і lithos — камінь), або статоліти — кристали двовуглекислого кальцію. При зміні положення тіла вони чинять тиск на рецепторні клітини. У результаті їх механічного подразнення збуджуються рецептори, і збудження передається в центральну нервову систему. Вестибулярний апарат тісно пов'язаний із вегетативною нервовою системою. Тому збудження вестибулярного апарату в літаку, на пароплаві, на гойдалках тощо супроводиться різними вегетативними рефлексами: зміною артеріального тиску, дихання, секреції, діяльності травних залоз тощо.

Механізм сприйняття звуків. Звукові коливання, пройшовши через зовнішній слуховий прохід і ударяючись о барабанну перетинку, передаються слуховим кісточкам, через перетинку овального вікна — перилімфі і ендолімфі. Коливання ендолімфи викликає резонанс волокон певної довжини основної мембрани, який сприймається волосковими рецепторами. При цьому волоскові клітини торкаються покривної мембрани, що приводить до в иникнення в них збудження, яке передається по слуховому нерву. Механічна енергія коливань перетворюється на електричну енергію нервового збудження. Залежно від довжини звукової хвилі збуджуються різні рецептори: високі тони викликають коливання коротких волокон основної мембрани, низькі тони — довгих волокон. У скроневій частині кори переднього мозку відбувається їх якісна оцінка.


Рис. 116. Отолітовий апарат (а) і місце його локалізації у внутрішньому вусі (б): 1 — отоліти; 2 — отолітова мембрана; 3 — волоски рецепторних клітин; 4 — рецепторні клітини; 5 — опорні клітини; 6 — нервові волокна; 7 — півколові канали; 8 — овальний і 9 — округлий мішечки; 10 — завитка.


Гігієна слуху. Для збереження слуху шкірний покрив зовнішнього вуха і особливо барабанну перетинку потрібно оберігати від ушкоджувальної дії різних чинників, перш за все від механічних пошкоджень. Необхідно регулярно мити вуха теплою водою з милом, оскільки разом з сіркою, що скопилася в слуховому проході, там затримується пил і мікроорганізми. Травмуючи дію на слуховий аналізатор, яка приводить до зниження або втрати слуху, мають дуже гучний звук, постійні шуми і особливо звукові коливання ультрависоких та інфранизьких частот. Тому для боротьби зі шкідливим впливом цих чинників у виробничих умовах застосовується комплекс захисних заходів (індивідуальні проти-шумні навушники, спеціальне облицьовування приміщень, яке поглинає звук). Необхідно своєчасно лікувати простудні захворювання носоглотки, оскільки через слухову трубу в барабанну порожнину можуть проникати хвороботворні мікроорганізми, що викликають запальні процеси в органі слуху.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити