Довідник з біології

РОСЛИНИ

КЛАСИФІКАЦІЯ КВІТКОВИХ РОСЛИН

  КЛАС ОДНОДОЛЬНІ.

  Сімейство Лілійні (Liliaceae). Містить близько 4 тис. видів. Більшість — багаторічні трав'янисті рослини з підземними запа­саючими органами — кореневищами, цибулинами, бульбоцибу­линами, рідше деревоподібні форми (наприклад, драцена). Лист­ки великі, цільні, формою ланцетові або лінійні з паралельним жилкуванням. Рослини опилюються вітром і комахами. Квітки зібрані в суцвіття: зонтик (цибуля, часник), китиця (лілія, конва­лія, проліска) або поодинокі (тюльпан), звичайно великі, яскраво-забарвлені. Квітка має 6 вільних або зрощених пелюсток (3 зов­нішніх і 3 внутрішніх), 6 тичинок, розташованих по 3 у два кола, і один товкач. Плід — ягода (конвалія) або коробочка (тюльпан). Насіння з маленьким зародком і рясним ендоспермом. Розмно­ження насінням і вегетативне — кореневищами, цибулинками, виводковими бруньками.

  Значення представників сімейства. Лілійні використовують як овочеві культури (цибуля, часник, спаржа), сировину для отримання ліків (часник, конвалія, чемериця, купина, алое, во­роняче око, сасапарель), декоративні рослини (тюльпан, конва­лія, лілія, гіацинт, рябчик).

  Сімейство Злакові, або Тонконогі (Роасеае, або Gramineae). Включає близько 10 тис. видів. Відособлена і високоспеціалізована група рослин. Є домінантами трав'янистих угруповань рос­линності — степів, луків, прерій, пампасів і саван. Одно-, дво- і багаторічні трави, рідше деревоподібні форми (бамбук). Цилінд­рові стебла (соломини) розділені здутими вузлами на звичайно порожнисті міжвузля. Листки лінійні, з довгою піхвою (широка основа листка у вигляді трубки) і плівчастим виростом — язичком — на межі листка й піхви. Сильно розвинуте підземне галуження. Типи суцвіть: складний колос (пшениця), волоть (просо), качан (кукурудза). Квітка має 2 колоскові та 2 квіткові (плівкові) лус­ки, від 2 до 6 (іноді до 40) тичинок і одну маточку з 2 перистими рильцями. Рослини, які запилюються вітром, у деяких родів (пшениця, стоколос тощо) звичайне самозапилення. Плід — зер­нівка. Насіння з прямим зародком і рясним ендоспермом.

  Значення представників сімейства. Хлібні (пшениця, жито, ячмінь, овес) і кормові (пирій, тимофіївка, келерія, кукурудза, вівсяниця) злаки — основа живлення людини і травоїдних тва­рин, сировина для харчової та хімічної промисловості (отримання спирту, целюлози, синтетичного каучуку). Кукурудзяні приймо­чки та кореневище пирію повзучого використовують як ліки. З декоративною метою використовують суміші багаторічних злаків (вівсяниця, польовиця, мятлик). Злакові використовуються  також для закріплення пісків, насипів. Ряд злакових дає будівель­ний матеріал (очерет, бамбук).

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити