Довідник з біології

РОСЛИНИ

КЛАСИФІКАЦІЯ КВІТКОВИХ РОСЛИН

КЛАС ОДНОДОЛЬНІ.

Сімейство Лілійні (Liliaceae). Містить близько 4 тис. видів. Більшість — багаторічні трав'янисті рослини з підземними запасаючими органами — кореневищами, цибулинами, бульбоцибулинами, рідше деревоподібні форми (наприклад, драцена). Листки великі, цільні, формою ланцетові або лінійні з паралельним жилкуванням. Рослини опилюються вітром і комахами. Квітки зібрані в суцвіття: зонтик (цибуля, часник), китиця (лілія, конвалія, проліска) або поодинокі (тюльпан), звичайно великі, яскраво-забарвлені. Квітка має 6 вільних або зрощених пелюсток (3 зовнішніх і 3 внутрішніх), 6 тичинок, розташованих по 3 у два кола, і один товкач. Плід — ягода (конвалія) або коробочка (тюльпан). Насіння з маленьким зародком і рясним ендоспермом. Розмноження насінням і вегетативне — кореневищами, цибулинками, виводковими бруньками.

Значення представників сімейства. Лілійні використовують як овочеві культури (цибуля, часник, спаржа), сировину для отримання ліків (часник, конвалія, чемериця, купина, алое, вороняче око, сасапарель), декоративні рослини (тюльпан, конвалія, лілія, гіацинт, рябчик).

Сімейство Злакові, або Тонконогі (Роасеае, або Gramineae). Включає близько 10 тис. видів. Відособлена і високоспеціалізована група рослин. Є домінантами трав'янистих угруповань рослинності — степів, луків, прерій, пампасів і саван. Одно-, дво- і багаторічні трави, рідше деревоподібні форми (бамбук). Циліндрові стебла (соломини) розділені здутими вузлами на звичайно порожнисті міжвузля. Листки лінійні, з довгою піхвою (широка основа листка у вигляді трубки) і плівчастим виростом — язичком — на межі листка й піхви. Сильно розвинуте підземне галуження. Типи суцвіть: складний колос (пшениця), волоть (просо), качан (кукурудза). Квітка має 2 колоскові та 2 квіткові (плівкові) луски, від 2 до 6 (іноді до 40) тичинок і одну маточку з 2 перистими рильцями. Рослини, які запилюються вітром, у деяких родів (пшениця, стоколос тощо) звичайне самозапилення. Плід — зернівка. Насіння з прямим зародком і рясним ендоспермом.

Значення представників сімейства. Хлібні (пшениця, жито, ячмінь, овес) і кормові (пирій, тимофіївка, келерія, кукурудза, вівсяниця) злаки — основа живлення людини і травоїдних тварин, сировина для харчової та хімічної промисловості (отримання спирту, целюлози, синтетичного каучуку). Кукурудзяні приймочки та кореневище пирію повзучого використовують як ліки. З декоративною метою використовують суміші багаторічних злаків (вівсяниця, польовиця, мятлик). Злакові використовуються також для закріплення пісків, насипів. Ряд злакових дає будівельний матеріал (очерет, бамбук).


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити