Довідник з біології

РОСЛИНИ

РОСЛИНА — ЦІЛІСНИЙ ОРГАНІЗМ

Структурною одиницею кожної квіткової рослини (дерева, чагарники, трави) є клітина. Групи клітин об'єднуються в тканину, тканини входять до складу вегетативних (корінь, стебло, лист) і генеративних (квітка, плід, насіння) органів.

Усі органи рослини функціонально тісно взаємопов'язані, що дозволяє їй здійснювати процеси життєдіяльності в постійному зв'язку з навколишнім середовищем. У той же час кожний орган рослини виконує тільки йому властиві функції. Наприклад, лист виконує функцію фотосинтезу, корінь фіксує рослину в ґрунті й всмоктує з нього розчини мінеральних солей. Порушення функції будь-якого з органів може привести до загибелі рослини. Якщо пошкоджена коренева система не здатна всмоктувати з ґрунту воду та мінеральні солі, це призводить до порушення фотосинтезу в листках, втрати клітинами тургору і в'янення рослини. У разі пошкодження стебла порушується цілісність провідної системи — низхідного та висхідного потоків речовин у рослині. При підгодівлі рослини, наприклад селітрою, посилено розвивається зелена маса, що забезпечує рясне живлення і, як наслідок, зростання інших органів.

Таким чином, життя рослини як цілісного організму забезпечується злагодженою взаємодією її надземної і підземної частин.

Як всі живі організми, рослини харчуються, дихають, ростуть і розмножуються. Рослини — автотрофи; завдяки фотосинтезу в них утворюються органічні речовини, що використовуються для живлення рослини. Рослини постійно дихають, поглинаючи кисень і виділяючи вуглекислий газ. Позбавлені кисню рослини гинуть. Зростання рослини відбувається завдяки поділу та зростанню його клітин (у конусі наростання кореня і стебла, в міжвузлях, у камбіальному шарі кори).

Кожна рослина в певний період свого розвитку приступає до розмноження. Вегетативне розмноження, спороутворення чи насінне розмноження забезпечують передачу генетичної інформації потомству, збільшують чисельність особин даного виду (підтримують чисельність популяції) і сприяють розселенню особин на нових територіях.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити