Довідник з біології

РОСЛИНИ

РОСЛИНИ І НАВКОЛИШНЄ СЕРЕДОВИЩЕ

Всі етапи зростання і розвитку рослин здійснюються в тісній взаємодії з умовами навколишнього середовища. Найбільше на них впливають абіотичні фактори, тобто чинники неживої природи: вміст в ґрунті води та мінеральних солей, світло, температура, насиченість повітря киснем і вуглекислим газом. Ставлення різних видів рослин до перерахованих чинників неоднакове. Розрізняють світлолюбні та тіньолюбні рослини, рослини різних кліматичних зон (тундра, тайга, пустеля), рослини високогірні та рівнинні, рослини суші та водоймищ (прісних і солоних).

На рослинний світ впливають і біотичні чинники навколишнього середовища — мікроорганізми, тварини й людина. Рослини різних видів також взаємодіють один з одним. Мікроорганізми вступають у симбіоз з рослинами, розкладають рослинні залишки, збагачують ґрунт перегноєм і мінеральними речовинами. Тварини користуються рослинами як продуктами харчування, запилюють їх, поширюють їх плоди і насіння.

Рослини мають величезний вплив на навколишнє середовище. Вони очищають повітря, поглинаючи вуглекислий газ і виділяючи кисень, зволожують його, випаровуючи вологу. Коріння рослин зберігає структуру ґрунту і оберігає його від руйнування. Рослини також змінюють склад ґрунту, поглинаючи з нього одні речовини й виділяючи в нього інші.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити