Довідник з біології

ТВАРИНИ

ЦАРСТВО ТВАРИНИ

ПІДЦАРСТВО БАГАТОКЛІТИННІ (METAZOA)

ТИП КИШКОВОПОРОЖНИННІ (COELENTERATA, RADIAUA)

  До типу кишковопорожнинних відносяться нижчі багатоклі­тинні тварини (більше 9000 видів), що характеризуються раді­альною симетрією та двошаровою будовою тіла (в них заклада­ються два зародкові листки). Кишковопорожнинні ведуть виклю­чно водний спосіб життя, мешкають в основному в морях, де досягають великих глибин. Серед них є вільно-плаваючі й прикріплені до дна форми. Кишковопорожнинні мають дві життєві форми — поліплоїдну і медузоїдну.

  Основні ароморфози типу: диференціація клітин і тканин; поява нервової системи; наявність порожнинного травлення.

  Морфофізіологічна характеристика типу. Тіло циліндричної форми (у гідри) або сплощеної у напрямі головної осі (медузи). Ротовий отвір, оточений щупальцями, веде в сліпозамкнену трав­ну порожнину, нерідко створює розгалужені канали. Неперетравлені залишки їжі видаляються через ротовий отвір. Разом із по­рожнинним зберігається внутріклітинне перетравлення харчових частинок ентодермою.

  Стінка тіла утворена двома пластами клітин: ектодермою, що виконує покривну та рухову функції, і ентодермою, клітини якої забезпечені джгутиками і виконують травну функцію. Ектодерма й ентодерма розділені мезоглеєю — безструктурним, желеподіб­ним шаром, в якому можуть знаходитися клітини, мігруючі з ін­ших шарів. Характерна риса кишковопорожнинних — наявність жалких клітин в ектодермі (між епітеліально-мускульними  клі­тинами на щупальцях). У інших типів тварин жалкі клітини не зустрічаються.

  У кишковопорожнинних вперше з'являється нервова систе­ма, що складається з розкиданих нервових клітин, пов'язаних відростками, які створюють нервову сітку. Нервова система такої будови називається дифузною. Дихання здійснюється всією пове­рхнею тіла. Розмноження статеве й безстатеве. Зрілі статеві про­дукти (гамети) виводяться у воду. Запліднення зовнішнє. Кишко­вопорожнинні здебільшого роздільностатеві, але зустрічаються і гермафродити. Живуть кишковопорожнинні у вигляді окремих особин або створюють колонії.

  Класифікація. Тип кишковопорожнинні включає класи: 1. Гідроїдні (Hydrosoa). 2. Сцифоїдні медузи (Scyphozoa). 3. Корало­ві поліпи (Anthozoa).

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити