Довідник з біології

ТВАРИНИ

ЦАРСТВО ТВАРИНИ

ПІДЦАРСТВО БАГАТОКЛІТИННІ (METAZOA)

ТИП КИШКОВОПОРОЖНИННІ (COELENTERATA, RADIAUA)

До типу кишковопорожнинних відносяться нижчі багатоклітинні тварини (більше 9000 видів), що характеризуються радіальною симетрією та двошаровою будовою тіла (в них закладаються два зародкові листки). Кишковопорожнинні ведуть виключно водний спосіб життя, мешкають в основному в морях, де досягають великих глибин. Серед них є вільно-плаваючі й прикріплені до дна форми. Кишковопорожнинні мають дві життєві форми — поліплоїдну і медузоїдну.

Основні ароморфози типу: диференціація клітин і тканин; поява нервової системи; наявність порожнинного травлення.

Морфофізіологічна характеристика типу. Тіло циліндричної форми (у гідри) або сплощеної у напрямі головної осі (медузи). Ротовий отвір, оточений щупальцями, веде в сліпозамкнену травну порожнину, нерідко створює розгалужені канали. Неперетравлені залишки їжі видаляються через ротовий отвір. Разом із порожнинним зберігається внутріклітинне перетравлення харчових частинок ентодермою.

Стінка тіла утворена двома пластами клітин: ектодермою, що виконує покривну та рухову функції, і ентодермою, клітини якої забезпечені джгутиками і виконують травну функцію. Ектодерма й ентодерма розділені мезоглеєю — безструктурним, желеподібним шаром, в якому можуть знаходитися клітини, мігруючі з інших шарів. Характерна риса кишковопорожнинних — наявність жалких клітин в ектодермі (між епітеліально-мускульними клітинами на щупальцях). У інших типів тварин жалкі клітини не зустрічаються.

У кишковопорожнинних вперше з'являється нервова система, що складається з розкиданих нервових клітин, пов'язаних відростками, які створюють нервову сітку. Нервова система такої будови називається дифузною. Дихання здійснюється всією поверхнею тіла. Розмноження статеве й безстатеве. Зрілі статеві продукти (гамети) виводяться у воду. Запліднення зовнішнє. Кишковопорожнинні здебільшого роздільностатеві, але зустрічаються і гермафродити. Живуть кишковопорожнинні у вигляді окремих особин або створюють колонії.

Класифікація. Тип кишковопорожнинні включає класи: 1. Гідроїдні (Hydrosoa). 2. Сцифоїдні медузи (Scyphozoa). 3. Коралові поліпи (Anthozoa).


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити