Довідник з біології

ТВАРИНИ

ЦАРСТВО ТВАРИНИ

ПІДЦАРСТВО БАГАТОКЛІТИННІ (METAZOA)

ТИП ПЛОСКІ ЧЕРВ'ЯКИ (PLATHEMINITHES)

 КЛАС СТРІЧКОВІ ЧЕРВ'ЯКИ (CESTODA)

  Всі представники цього класу — ендопаразити, які мешкають у статевозрілій формі в кишечнику й зрідка в інших частинах тіла людини і тварин. Розміри тіла стрічкових черв'яків різко варію­ють: від 1 мм. до 30 м. у довжину.

  Типовий представник класу — бичачий ціп'як. Тіло його сплю­снуте в спинно-черевному напрямку. На передньому кінці тіла зна­ходиться голівка, або сколекс, який несе органи фіксації. За нею слідує шийка, від якої розмножуються пупкуванням членики. Кі­лькість члеників коливається від 3 до 5000. Розчленовування на членики, або проглотиди — одна з особливостей стрічкових черв'яків. На голівці знаходяться органи фіксації: присоски (звичайно 4), хоботок із крюками чи присисні щілини — ботрії. У міру зростання тіла черв'яка нові членики відшнуровуються від шийки, внаслідок чого членики, що утворилися раніше, відсову­ються назад. Таким чином, самі видалені від шийки членики — найзріліші. В кожному членику є свій статевий апарат.

  Тіло черв'яка покрито шкірно-м'язовим мішком. Зовні зна­ходиться тегумент. Особливістю зовнішнього цитоплазматичного шару тегументу є численні волосоподібні нарости, які, мабуть, беруть участь у процесі всмоктування їжі. Поверхнева оболонка виділяє також речовини, що активують дію травних ферментів хазяїна.

  М'язова система представлена кільцевими та поздовжніми шарами, а також пучками дорсовентральних м'язів. Усередині шкірно-м'язового мішка знаходяться паренхіма та внутрішні органи.

  Травна система відсутня. Цестоди засвоюють їжу всією по­верхнею тіла. Наявність на поверхні тегументу наростів сприяє здійсненню цього процесу. Редукцію травного тракту пояснюють паразитуванням у тонкому кишечнику, де знаходиться вже пере­травлена та підготовлена до засвоєння їжа.

  Кровоносна і дихальна системи відсутні.

  Нервова система складається з головного нервового вузла та двох бічних головних стовбурів, які тягнуться уздовж всього тіла. Є органи дотику. Органи зору відсутні.

  Органи виділення — протонефридії.

  Статева система в порівнянні з іншими системами органів досягає виняткового розвитку й відрізняється великою складніс­тю будови. Стрічкові черв'яки — майже всі гермафродити. Хара­ктерною особливістю є багаторазове повторення комплексів чоло­вічих і жіночих статевих органів у кожному членику. Завдяки такій будові стрічкові черв'яки дуже плодючі, виробляють коло­сальну кількість статевих продуктів. Інтенсивність їхнього роз­множення дуже велика. Остаточний хазяїн — людина, проміж­ний — велика рогата худоба.

  Розвиток бичачого ціп'яка відбувається таким чином (рис. 56). За добу черв'як відділяє 5-7 члеників, в яких знаходиться до 2 млн. яєць. Яйце потрапляє з фекаліями людини в ґрунт. У разі попадання яйця разом з травою в травний тракт великої рогатої худоби в кишечнику з яйця виходить личинка, озброєна гострими крюками, що буравить стінку кишечнику і з течією крові прони­кає у м'язи.

  У м'язах личинка росте і перетворюється на фіну — пухирець з         укрученою всередину головкою та шийкою. В організм людини фіна потрапляє з погано провареним м'ясом, де і перетворюється на статевозрілу форму. Мабуть, всі стрічкові черв'яки походять від війчастих черв'яків.

 

Рис. 56. Цикли розвитку ціп'яків: а — озброєного (свинячого); б — неозброєного (бичачого); в — основний і г — проміжний хазяїни: 1 — головки (сколекси); 2 — зрілі членики (проглотиди), заповнені яйцями; 3 — личинки (онкосфери); 4 — фіни (цисти-церки); 5 — міхурова стадія з вивернутою головкою; 6 — доросла стадія; 7 — пересування частин стробіли у зовнішньому середовищі.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити