Довідник з біології

ТВАРИНИ

ЦАРСТВО ТВАРИНИ

ПІДЦАРСТВО БАГАТОКЛІТИННІ (METAZOA)

ТИП МОЛЮСКИ, АБО М'ЯКОТІЛІ (MOLLUSCA)

Молюски, або м'якотілі, поширені по всій земній кулі. Більшість мешкає в іусрях (здебільшого в прибережній зоні тропічних морів); порівняльно-невелике число видів — у солоних і прісних водах. На суші зустрічаються від тундри до тропіків. Спосіб життя морських і прісноводих молюсків — в основному донний — виробив у них різноманітні життєві форми й пристосування; вони можуть бути рійними, прикріпленими та повзаючими; детритофагами, хижаками й некрофагами; рослино - і всеїдними зіскріблювачами. Види багатьох брюхоногих (особливо прісноводих і наземних) є проміжними господарями паразитичних червів. Походять від кільчастих червів. Розміри тіла молюсків від 2-3 мм. до 18 м. Розрізняють 130 тис. сучасних видів і близько 50 тис. вимерлих.

Морфофізіологічна характеристика типу. Молюски — вторинно-порожнинні, початково білатерально-симетричні тварини. Тіло складається з не сегментованого тулуба (лише у частини примітивних молюсків виявляються ознаки метамерії), голови та ноги. Органом руху служить нога — м'язистий виріст черевної стінки тіла (може перетворюватися на орган плавання або редукуватися). Основа тулуба у молюсків оточена великою шкірною складкою — мантією. Між мантією та тілом знаходиться мантійна порожнина, в якій розташовані зябра, деякі органи чуттів і куди відкриваються отвори задньої кишки, нирок і статевих залоз. На спинній частині тіла, як правило, розташована захисна черепашка, що виділяється мантією, — суцільна, рідше двостулкова або з декількох пластинок. Зовнішній шар черепашки утворений органічною рогоподібною речовиною, внутрішній — найтоншими пластинками вапна. У деяких груп молюсків черепашка занурена під шкіру (слизняки) або зникає зовсім (паразитичні форми). Нервова система у примітивних молюсків складається з навколоротового нервового кільця і 4 подовжніх нервових стовбурів, на яких у вищих молюсків формуються декілька пар гангліїв. Молюски мають органи хімічного відчуття і рівноваги. У більшості представників типу є очі.

Органи дихання у більшості видів представлені ктенидіями, у наземних представників і форм, що повторно перейшли до водного способу життя, видозмінена мантійна порожнина функціонує як легені. Молюски зберегли залишки вторинної порожнини тіла у вигляді порожнини навколосерцевої сумки і порожнини, оточуючої статеві залози. Для кровоносної системи характерне серце, що складається зі шлуночка й одного або двох передсердь. Вона не замкнута, і частину свого шляху кров проходить порожнинами між внутрішніми органами.

Травна система складається з передньої, середньої і задньої кишки. У глотці звичайно є орган для подрібнення їжі — терка з розташованими на ній роговими зубчиками. У середню кишку відкриваються протоки травної залози — печінки. Органами виділення служать нирки, початково парні.

Розмноження статеве, є різностатеві та протандричні або одночасні гермафродити. Запліднення зовнішнє (у примітивних форм) або внутрішнє (у вищих). Різностатевим молюскам часто притаманний половий деморфізм. Із заплідненого яйця виходить або личинка (трохофора, велігер), або молюск, що сформувався. Личинки в основному вільно-плаваючі, у деяких видів проходять стадію паразитування на рибах. Тривалість життя молюсків — від декількох місяців до декількох десятків років. Класифікація. Основні класи типу: 1. Черевоногі (Gastropoda). 2. Двостулкові (Bivalvia). 3. Головоногі (Cephalopoda).


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити