Довідник з біології

ТВАРИНИ

ЦАРСТВО ТВАРИНИ

ПІДЦАРСТВО БАГАТОКЛІТИННІ (METAZOA)

ТИП МОЛЮСКИ, АБО М'ЯКОТІЛІ (MOLLUSCA)

КЛАС ГОЛОВОНОГІ (CEPHALOPODA)

Найбільш високоорганізований клас морських молюсків (каракатиці, кальмари, восьминоги). Вільно-плаваючі придонні та донні мешканці переважно теплих морів. Хижаки, бенто- і планктофаги. Тіло завдовжки від 1 см. до 18 м. (кальмари) білатерально-симетричне, звичайно помітне розділення на велику голову й тулуб. Видозмінена нога перетворена на лійку. Тулуб одягнутий мантією, що разом з конічною лійкою є основним пропульсивним органом при реактивному плаванні. У багатьох додатковий плавальний орган — пара плавників на кінці або бічних сторонах мантії. Майже у всіх навколо рота вінець із 8 рук і (у кальмарів і каракатиць) пари щупалець. Кінцівки з присосками (у деяких кальмарів частина їх є перетворена на крюки). Черепашка сучасних головоногих молюсків внутрішня (окрім наутилуса), часто редукована або відсутня; у самок аргонавтів є особлива зовнішня черепашка для виношування яєць. Вищі головоногі мають внутрішній хрящовий скелет. Головна хрящова капсула захищає головний мозок. Дві товсті рогові щелепи, зігнуті, як дзьоб папуги, відіграють основну роль у захопленні та подрібненні їжі. Звичайно є радула, 2 пари слинних залоз, виділення задньої пари можуть бути отруйними. У задню кишку відкривається протік чорнильної залози (мішка), секрет якої виконує захисну функцію, приховуючи молюска від ворогів. Серце має один шлуночок і 2 або 4 передсердя. Розвинені органи нюху, хімічного відчуття, рівноваги, органи світіння і складні за будовою очі, котрі мають акомодацію. Головоногі — різностатеві тварини, іноді з різким статевим диморфізмом. У головоногих і деяких черевоногих спаровуванню передує складний ритуал залицяння. За допомогою своєрідно зміненої руки (гектокотилю) самець переносить сперматозоїди в мантійну порожнину або сім'яприймач самки. Звичайно розмножуються раз у житті, після чого гинуть. Розвиток прямий і протікає в яйці. Яйця головоногих великі, багаті жовтком. Вилуплюється пелагічна або донна памолодь. У багатьох видів виражена турбота про потомство. У більшості восьминогів добре розвинена пам'ять, відчуття дому й складні форми поведінки, вони легко навчаються.


Рис. 66. Головоногі молюски: 1 — аргонавт; 2 — спірула, справа — схема будови.


Значення головоногих. Каракатиць, кальмарів і восьминогів людина використовує як продукти харчування; за калорійністю і смаковими якостями їх м'ясо не поступається яловичині. З секрету чорнильної залози каракатиць і кальмарів одержують натуральну китайську туш і акварельну фарбу сепію. Кальмари також є джерелом сировини для фармацевтичної промисловості.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити