Довідник з біології

ТВАРИНИ

ЦАРСТВО ТВАРИНИ

ПІДЦАРСТВО БАГАТОКЛІТИННІ (METAZOA)

ТИП ХОРДОВІ (CHORDATА)

До типу хордові відноситься близько 43 тис. видів, що мешкають у морях, прісних водоймищах, на суші та в повітрі. Положення хордових у системі тваринного світу достатньо відокремлене. Тип включає три підтипи: 1. Покривники, або Тунікати, урохордові (Tunicata, Urochorda). 2. Безчерепні, або Головохордові (Acrania). 3. Хребетні, або Черепні (Vertebrata, Craniata). Покривники сильно змінені унаслідок прикріпленого способу життя. Безчерепні представлені невеликим числом форм (близько 20 видів). Найбільш численні і різноманітні за будовою і середовищем проживання хребетні тварини.

Морфофізіологічна характеристика типу. Представники всіх трьох підтипів об'єднуються наступними основними ознаками:

1. На відміну від безхребетних тварин у них є внутрішній осьовий скелет — спинна струна (chorda dorsalis), або хорда (від грец. chorde — струна). У безчерепних вона зберігається все життя, у хребетних заміщається хрящовим або кістковим хребтом.

2. Центральна нервова система має вигляд трубки, розташованої на спинній стороні тіла над хордою. Порожнина нервової трубки називається невроцелієм. У більшості хордових передній відділ нервової трубки розростається, утворюючи головний мозок. Невроцелій в цьому випадку носить назву шлуночків головного мозку.

3. Травна трубка розташована під хордою. У передньому її відділі знаходяться отвори (зяброві щілини), що сполучаються із зовнішнім середовищем. Зяброві щілини зберігаються або все життя (безчерепні, з хребетних — круглороті, риби), або тільки в ембріональному періоді розвитку (більшість амфібій, наземні хребетні).

4. Серце (або черевна пульсуюча судина, що його замінює) розташовано на черевній стороні тіла і направляє кров до головного кінця тіла — кровоносна система замкнена.

5. Зовнішні покриви мають двошарову будову і складаються з епідермісу й розташованої над ним сполучнотканинної дерми.

Хордові мають низку ознак, характерних і для інших груп тварин. До них відноситься двостороння симетрія тіла, вторинна порожнина тіла (целом), метамерна (сегментарна) будова багатьох органів.

Підтип Безчерепні

Підтип

Черепні (Хребетні)

Клас

Класи:Ланцетники

Хрящові

рибиНижчі

Кісткові

Холоднориби

кровніЗемноводні
ПлазуниВищі

Птахи

ТеплоСсавці

кровні


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити