Довідник з біології

ТВАРИНИ

ЦАРСТВО ТВАРИНИ

ПІДЦАРСТВО БАГАТОКЛІТИННІ (METAZOA)

ТИП ХОРДОВІ (CHORDATА)

КЛАС ЛАНЦЕТНИКИ (BRANCHIOSTOMA)

Ланцетник — низька хордова тварина, мешканець теплих морів. Веде пасивний спосіб життя, наполовину зарившись у пісок. Завдовжки 4-8 см. Тіло напівпрозоре, веретеноподібне, сплюснуте з боків і загострене з обох кінців.


Рис. 75. Будова ланцетника (схема): 1— передротовий отвір, оточений щупальцями; 2 — рот; 3 — глотка; 4 — зяброві щілини; 5 — статеві залози; 6 — печінка; 7 — кишка; 8 — анус; 9 — черевний плавник; 10 — хвостовий плавник; 11 — спинний плавник; 12 — вічка Гессе; 13 — нюхова ямка; 14 — головний мозок; 15 — спинний мозок; 16 — хорда.


Зовнішні покриви ланцетника представлені одношаровим епідермісом і драглистою дермою, що лежить під ним, або власне шкірою. М'язи мають метамерну будову і складаються з окремих сегментів. Складка шкіри на спинній стороні утворює спинний плавник, який переходить у хвостовий; із черевної сторони розташовуються парні метаплевральні складки (попередники парних кінцівок) і підхвостовий плавник.

Осьовим скелетом ланцетника протягом всього його життя є хорда. Нервова трубка не утворює головного мозку і не захищена в передньому відділі хрящовим або кістковим утворенням (черепом). На передньому кінці тіла у ланцетника є нюхова ямка, в шкірі розташовані дотикові клітини. Світло сприймається чутливими клітинами нервової трубки. Травна система починається ротовим отвором. Він оточений щупальцями (10-20 пар), які створюють струм води. Разом із водою в організм ланцетника потрапляють одноклітинні рослини і тваринні, дрібні ракоподібні, які служать йому їжею. Харчові частинки через глотку проходять у кишку, де відбувається їх травлення і всмоктування поживних речовин. З черевної сторони від кишечника відходить сліпо замкнутий печінковий виріст. Неперетравлені залишки викидаються назовні через анальний отвір. Органи виділення ланцетника — нефридії (від грец. nephridion, зменшити, від nephros — нирка) — нагадують метанефридії кільчастих черв'яків. Нефридії розташовуються з боків глотки. Один їх кінець відкривається в цілому, інший — у навколозяброву порожнину. Дихання здійснюється одночасно з живленням, оскільки стінка глотки пронизана великою кількістю (100-150 пар) зябрових отворів (щілин). Вода, що омиває зяброві щілини, виходить в білязяберну порожнину, а потім назовні через спеціальний отвір — атріопор. Кровоносна система замкнута. Функцію серця виконує пульсуюча черевна аорта. Газообмін відбувається в судинах міжзябрових перетинок, куди потрапляє з черевної аорти кров, насичена CO2. Артеріальна кров у головний кінець тіла йде по сонних артеріях, до всіх органів тіла — по спинній аорті й артеріям. Ланцетники різностатеві. Вони мають близько 25 пар гонад. Розмноження статеве. Статеві протоки відсутні. Гамети через розриви стінок гонад потрапляють в білятзяберну порожнину і через атріопор виходять назовні. Запліднення і розвиток зародка відбувається у воді. Із зиготи розвивається личинка (неповний метаморфоз).

Російський зоолог — еволюціоніст О. О. Ковалевський, вивчивши ланцетника, показав його схожість як з безхребетними, так і з хребетними тваринами. У ланцетника відсутні головний мозок, розвинені органи чуття та серце; поперечносмугаста мускулатура, органи виділення та розмноження розташовані посегментно. Ці риси властиві більшості безхребетних тваринних. План будови ланцетника такий, як у всіх хребетних тварин. Покриви його тіла представлені шкірою, яка утворена одношаровим епітелієм і шаром власне шкіри. Ураховуючи особливості будови ланцетника, мого називають «живою схемою» хребетних тварин.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити