Довідник з біології

ТВАРИНИ

ЦАРСТВО ТВАРИНИ

ПІДЦАРСТВО БАГАТОКЛІТИННІ (METAZOA)

ТИП ХОРДОВІ (CHORDATА)

КЛАС КРУГЛОРОТІ (CYCLOSTOMATA)

Круглороті, або мішко-зяброві - єдиний сучасний клас безщелепних. Відомі з силуру. Включають два ряди — міноги і міксини. Міксини поширені виключно в морях і океанах, зустрічаються на глибинах від 20 до 350 м, рідко більше. Мають довжину тіла від 50 см. до 1 м. Ведуть виключно паразитичний спосіб життя, в'їдаючись у тіло жертви, іноді проникаючи глибоко всередину. Харчуються рибою.

Міноги поширені як в морських, так і в прісних водах. Морські міноги для нересту заходять у річку.

Довжина тіла у різних видів від 30 до 100 см. Присмоктуючись до риб, харчуються їх кров'ю та м'ясом. Деякі види поїдають ікринки риб.

Круглороті — найпримітивніша група хребетних. Вони не мають щелеп і парних кінцівок. Ротовий відділ у вигляді присосувальної вирви, підтримуваної кільцевим хрящем (звідси назва). На дні вирви знаходиться ротовий отвір. На стінах присосувальної вирви і на язиці розташовані численні рогові зуби. Язик має скелет, перетворений на свердлячий орган. Тіло подовжене, шкіра гола, з численними слизовими залозами. Осьовий скелет представлений у більшості хордою, оточеною товстою сполучнотканинною оболонкою. Оболонка оточує і лежачу над хордою нервову трубку. В сполучнотканинній оболонці знаходиться низка парних хрящів, що є зачатками верхніх дуг хребців (нагадаємо, що хребці — хрящові та кісткові — у філогенезі розвиваються саме із сполучнотканинної оболонки, яка оточує хорду, і витісняють її).

Мозковий череп представлений тільки хрящовою пластин кою, яка підстилає головний мозок. Вісцеральний (зябровий) скелет складається з нерозчленованих зябрових дуг. У круглоротих серце, що складається з передсердя і шлуночка. Венозна кров із шлуночка поступає в зябра, де окислюється і по зябрових артеріях, які висять, потрапляє в спинну аорту, звідки розповсюджується по всьому тілу.

Нервова система складається з головного і спинного мозку. Головний мозок має невеликі розміри, але, як у всіх хребетних, складається з п'яти відділів: переднього, проміжного, середнього мозку, мозочка та довгастого мозку. Органи чуття розвинені слабо. У міксиночі дегенерують у зв'язку з паразитичним способом життя. Органи виділення — мезонефричні нирки.

На примітивність організації круглоротих указує і будова органів розмноження. Статева залоза непарна і не має вивідних протоків. Статеві продукти через розрив стінки гонади потрапляють у порожнину тіла і через сечовивідні шляхи викидаються назовні.

Розвиток у міксин прямий; у міног утворюється личинка, за будовою і способом життя дуже схожа з ланцетником. Личинковий період розвитку досягає декількох років. Деякі види міног мають промислове значення.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити