Довідник з біології

ТВАРИНИ

ЦАРСТВО ТВАРИНИ

ПІДЦАРСТВО БАГАТОКЛІТИННІ (METAZOA)

НАДКЛАС РИБИ (PISCES)

  КЛАС КІСТКОВІ РИБИ (OSTEICHTHYES)

  Кісткові риби — найчисленніша група хребетних тварин (до 20 тис. видів). Відомі з нижнього девону. Довжина від 0,7-1,1 см. до 5-7 м., іноді більше, маса до 1,5 т.

  Внутрішній скелет звичайно більш-менш скостенілий, а як­що хрящовий, то не завапнявілий. Завжди є шкірні кістки. Луска ганоїдна, космоїдна або кісткова (циклоїдна або ктеноїдна). Лопа­ті плавників підтримуються хрящовим або кістковим промінням. Зябра не розділені перегородкою, зяброві щілини прикриті кри­шкою. Плавальний пузир у деяких повторно відсутній. Спіраль­ний клапан в кишечнику і артеріальний конус серця тільки у да­вніх груп. Запліднення, як правило, зовнішнє, є і живородячі форми.

  Осморегуляція у прісноводних і морських кісткових риб принципово різна: перші виводять надлишок води через зябра і шкіру, другі вивільняються від надлишку солей через нирки і зябра. Широкий діапазон осморегуляційних процесів дозволяє кістковим рибам жити у водоймищах з різною солоністю; прохід­ні кісткові риби можуть переходити з морської води в прісну і на­впаки.

  Основні ряди класу та їх представники:

  осетрові — білуга, осетр, севрюга і давні кісткові риби;

  оселедцеподібні — різні види оселедця, кільки, сардини;

  лососеподібні — ряпушка, сьомга, форель, кета, горбуша;

  коропоподібні — сазан, сріблястий карась, лінь, плотва, лящ;

  окунеподібні — ставрида, скумбрія, судак, окунь;

  кистепері — давні, майже вимерлі види, відомі з раннього девону, в середньому девоні дали початок наземним хребетним; ма­ють плавники, пристосовані й для пересування по суші; пред­ставлені єдиним сучасним видом — латимерією;

  дводишні — найдавніші риби Африки, Австралії та Південної Америки (протоптерус, рогозуб, американський лусочник); разом із зябровим диханням у них є легеневе (великий комір­частий плавальний міхур перетворений на одну або дві «леге­ні») — служить для дихання атмосферним повітрям; повітря в легені надходить через ніздрі; є «легеневий» кровообіг: пе­редсердя частково розділене на праву та ліву частини.

  Значення риб. Риби є однією з ланок харчових ланцюгів у природі і беруть участь в кругообігу речовин. Для підгодівлі худо­би і як добриво використовується мука, приготована з відходів рибної промисловості. Людина використовує в їжу промислових риб і різні продукти з них. М'ясо риб має цінні смакові якості і є джерелом тваринних білків. Використовується в їжу їхня ікра (чорна і червона), печінка. Ікра багата вітамінами, з печінки оде­ржують риб'ячий жир.

 

Рис. 77. Будова риби: 1 — зябра; 2 — серце; З — черевна аорта; 4 — шлунок; 5 — кишка; 6 — селезінка; 7 — статева залоза; 8 — плавальний міхур; 9 — нирки; 10 — анальний отвір; 11 — печінка.

 

   Добування риби поставлене на промислову основу й регулю­ється певними законодавчими актами. Найбільш поширений ви­лов тріскових, оселедцеподібних, осетрових і лососевих риб. Об'єктами промислу є також атлантична оселедцева і лососева акули. Завдяки розробці технологій штучного вирощування й утримання з'явилася можливість розселяти цінні види риб (вугре-подібні, лососеві, осетрові) по різних водоймищах. Існує також ціла мережа ставкових господарств рибоводів, призначених для розведення риб, переважно коропових.





Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити