Довідник з біології

ТВАРИНИ

ЦАРСТВО ТВАРИНИ

ПІДЦАРСТВО БАГАТОКЛІТИННІ (METAZOA)

ХРЕБЕТНІ ІЗ ЗАРОДКОВИМИ ОБОЛОНКАМИ (АМНІОТИ) (AMNIOTA)

  Плазуни, птахи та ссавці входять до групи вищих хребетних, які ведуть наземний спосіб життя. Запліднення у них тільки вну­трішнє. Розмноження відбувається на суші, і лише небагато жи­вородних видів (морські змії, китоподібні) розмножуються у воді. Для всіх вищих хребетних характерне утворення в ембріонально­му періоді розвитку зародкових оболонок, у тому числі водної оболонки — амніона, навкруги ембріонів (звідси назва). У видів, які відкладають яйця, зародкові оболонки забезпечують можли­вість розвитку зародка в повітряному середовищі. Нагадаємо, що нині хребетні, у яких зародкові оболонки не утворюються унаслі­док розвитку зародка у водному середовищі, носять назву анамній.

  У порівнянні з анамніями вищі хребетні мають низку прогре­сивних рис. Збільшується об'єм переднього мозку, де виникає зачаток сірої кори великих півкуль (у рептилій), який досягає максимального розвитку у ссавців. Наявність довгого шийного відділу хребта збільшує рухливість голови і поліпшує орієнтацію тварин у просторі. Шкіра роговіє і має різноманітні додатки (ро­гові луски, пера, волосся), захищаючі тіло від висушування і дії інших несприятливих чинників середовища. Дихання у вищих хребетних тільки легеневе. Є грудна клітина, яка забезпечує більш ефективний — всмоктуючий — механізм дихання. Серце і артеріальна система змінюється убік все більш повного розділен­ня артеріального і венозного кровотоків. З'являється новий орган виділення — тазова нирка, яка має високу концентраційну здат­ність у порівнянні з нирками водних тварин.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити