Довідник з біології

ЛЮДИНА ТА ЇЇ ЗДОРОВ'Я

КРОВ

ФОРМЕНІ ЕЛЕМЕНТИ КРОВІ

Еритроцити (від грец. erythros — червоний і kytos — вмістилище, тут — клітина) — червоні кров'яні тільця. Вони визначають колір крові. Це без'ядерні клітини, що мають вид двояко-вгнутого диска діаметром 7—8 мкм і завтовшки 1—2 мкм. В еритроцитах міститься специфічний пігмент крові — гемоглобін, який є білком, пов'язаним з атомом заліза. У нормі в крові міститься 13,0—16,0 г% гемоглобіну. Еритроцити утворюються в червоному кістковому мозку. Віл крові їх міститься (4 — 5) х 1012. Середня тривалість життя еритроцитів — 120 днів, потім вони руйнуються в печінці та селезінці, де гемоглобін після відщеплювання заліза утворює жовчні пігменти. Функція еритроцитів — транспорт кисню та вуглекислого газу. Ця функція пов'язана із здатністю гемоглобіну створювати неміцний хімічний комплекс з киснем — оксигемоглобін (атоми заліза гемоглобіну здатні приєднувати й віддавати молекули кисню без зміни валентності). Сполука кисню з гемоглобіном відрізняється від сполуки гемоглобіну з двооксидом вуглецю (артеріальна кров має яскраво-червоний колір, а венозна — більш темний). У венозній крові гемоглобін утворює сполуку з двооксидом вуглецю — карбогемоглобін, який переносить близько 10 % CO,; інший СО, у вигляді карбонатних сполук переноситься плазмою крові. Гемоглобін може утворювати шкідливі для людини сполуки. Так, схожість заліза гемоглобіну до чадного газу (С) вище за його схожість до 0„ тому підвищення концентрації С в повітрі навіть до 0,1 % небезпечно для життя, оскільки 80 % гемоглобіну при цьому перетворюється на карбоксигемоглобін (НbСО), який не може приєднувати О,.

Лейкоцити (від грец. leukos — білий і ...цит) — білі кров'яні тільця, що не мають постійної форми, вони містять ядро і здібні до амебоїдного руху їх розміри від 8 до 20 мкм. Вони можуть проникати через стінки судин і пересуватися між клітинами. Існують декілька видів лейкоцитів, які відрізняються розмірами, наявністю або відсутністю зернистості, формою ядра. Нейтрофіли, базофіли, еозинофіли відносяться до зернистих лейкоцитів; лімфоцити і моноцити — до незернистих. Кількість лейкоцитів сильно коливається: при визначенні їх вранці, натще, вона складає від 4x109 до 9x109 віл крові. Лейкоцити утворюються в червоному кістковому мозку, селезінці, лімфатичних вузлах, руйнуються в селезінці, осередках запалення. Тривалість їх життя 2-4 дні. Основна функція лейкоцитів — захист організму від мікроорганізмів, чужорідних білків, чужорідних тіл — здійснюється завдяки їх здібності до фагоцитозу. Різновид білих клітин крові — лімфоцити здатні утворювати антитіла у відповідь на проникнення в організм збудників захворювань. Лейкоцити також здатні знищувати відмерлі клітини організму.

Тромбоцити (від грец. thrombos — згусток і ...цит) — без'ядерні кров'яні пластинки округлої або овальної форми діаметром 2-5 мкм. Вміст їх віл крові — (180—320) х 109. Утворюються в червоному кістковому мозку, руйнуються в селезінці.

Тривалість їх життя 8-11 днів. У кров'яних пластинках виявляються специфічні гранули, що містять серотонін і речовини, які беруть участь у згортанні крові, а також мітохондрії, мікротрубочки (які зумовлюють, як вважають, рухливість пластинок), гранули глікогену, іноді рибосоми. Функція тромбоцитів — участь у згортанні крові.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити