Довідник з біології

ЛЮДИНА ТА ЇЇ ЗДОРОВ'Я

КРОВ

 ЗГОРТАННЯ КРОВІ ЯК ЗАХИСНА РЕАКЦІЯ

  Згортання крові — найважливіша реакція організму, що попереджує втрату крові при пошкодженні судин. Зменшення здат­ності крові згортатися може привести до смертельної кровотечі при найнезначнішому пораненні. Так відбувається, наприклад, при гемофілії (спадковому захворюванні).

  Механізм згортання крові складається з трьох послідовних етапів. Перший етап пов'язаний з руйнуванням тромбо­цитів і вивільненням з них ферменту тромбопластину. На другому етапі тромбопластин каталізує перетворення протромбіну (білка плазми крові) у тромбін у присутності іонів Са2+. Для утворення протромбіну необхідний вітамін К. На третьому етапі тромбін ка­талізує перетворення розчинного білка плазми фібриногену на нерозчинні нитки фібрину (також у присутності іонів Са2+). Нитки фібрину утворюють сітку, в петлях якої затримуються клітини крові, і кровотеча зупиняється.

  У нормі згортання крові наступає через 5-10 хв. після пошко­дження судини.

  Недокрів'я (анемія). При деяких захворюваннях або в ре­зультаті крововтрати у людини зменшується число еритроцитів і кількість гемоглобіну. Цей стан називається недокрів'ям. Він супроводиться слабкістю, запамороченням, підвищеною стомлю­ваністю і вимагає лікування.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити