Довідник з біології

ЛЮДИНА ТА ЇЇ ЗДОРОВ'Я

КРОВ

ЗГОРТАННЯ КРОВІ ЯК ЗАХИСНА РЕАКЦІЯ

Згортання крові — найважливіша реакція організму, що попереджує втрату крові при пошкодженні судин. Зменшення здатності крові згортатися може привести до смертельної кровотечі при найнезначнішому пораненні. Так відбувається, наприклад, при гемофілії (спадковому захворюванні).

Механізм згортання крові складається з трьох послідовних етапів. Перший етап пов'язаний з руйнуванням тромбоцитів і вивільненням з них ферменту тромбопластину. На другому етапі тромбопластин каталізує перетворення протромбіну (білка плазми крові) у тромбін у присутності іонів Са2+. Для утворення протромбіну необхідний вітамін К. На третьому етапі тромбін каталізує перетворення розчинного білка плазми фібриногену на нерозчинні нитки фібрину (також у присутності іонів Са2+). Нитки фібрину утворюють сітку, в петлях якої затримуються клітини крові, і кровотеча зупиняється.

У нормі згортання крові наступає через 5-10 хв. після пошкодження судини.

Недокрів'я (анемія). При деяких захворюваннях або в результаті крововтрати у людини зменшується число еритроцитів і кількість гемоглобіну. Цей стан називається недокрів'ям. Він супроводиться слабкістю, запамороченням, підвищеною стомлюваністю і вимагає лікування.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити