Довідник з біології

ЛЮДИНА ТА ЇЇ ЗДОРОВ'Я

КРОВООБІГ

 ГІГІЄНА СЕРЦЕВО-СУДИННОЇ СИСТЕМИ

  Добре постачання до органів і тканин кисню та поживних ре­човин забезпечує нормальне функціонування всіх систем організ­му. Такий стан можливий при сильному серцевому м'язі, для чого необхідно тренувати серце. Людина розумової праці повинна  по­чинати свій день з фізичних вправ, бажано на свіжому повітрі. Добре розвинена скелетна мускулатура сприяє кращому кровото­ку. Проте необхідно пам'ятати, що надмірні фізичні та психічні навантаження викликають порушення нормальної роботи серця.

  Несприятливу дію на функцію серцево-судинної системи має алкоголь і нікотин. Нікотин сприяє виділенню гормонів наднир­ковими залозами, що викликає спазм судин. Внаслідок цього під­вищується артеріальний тиск, і серце повинне затрачувати більше енергії, щоб забезпечувати рух крові по судинах. У крові при ку­рінні постійно міститься карб оксигемоглобін, що погіршує поста­чання кисню до серцевого м'яза та інших органів. Речовини, що всмоктуються з тютюнового диму, заважають засвоєнню вітамі­нів, наприклад вітаміну С, недолік якого сприяє відкладенню хо­лестерину в стінках судин. У результаті просвіт судин звужуєть­ся. Таким чином, куріння є чинником ризику для розвитку іше­мічної хвороби серця. Алкоголь також викликає спазм судин, порушує використовування тканинами кисню в процесі тканин­ного дихання і призводить до погіршення живлення тканини сер­ця, сприяючи таким чином розвитку серцево-судинних захворю­вань.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити