Довідник з біології

ЛЮДИНА ТА ЇЇ ЗДОРОВ'Я

ТРАВНА СИСТЕМА

Життєдіяльність організму неможлива без постійного поповнення його тканин енергією, будівельним матеріалом, вітамінами, мінеральними речовинами та водою. Це здійснюється за рахунок споживаної їжі. Проте харчові продукти можуть бути корисні організму тільки після їх розщеплювання в травній системі й подальшого засвоєння. Травлення — сукупність процесів, які забезпечують механічне подрібнення і хімічне (головним чином ферментативне) розщеплювання харчових речовин на компоненти, придатні до всмоктування і участі в обміні речовин. Поживні речовини — це органічні сполуки, що є для організму джерелом енергії і будівельним матеріалом. Основними поживними речовинами є білки, жири та вуглеводи. Крім цього важливу роль у живленні людини відіграють органічні кислоти, вітаміни, мінеральні солі та вода, без яких неможлива нормальна життєдіяльність організму.

Харчові продукти — це те, чим харчується людина: хліб, м'ясо, молоко, яйця, фрукти тощо. Вони бувають рослинного й тваринного походження. Продукти тваринного походження є джерелами переважно білків і жирів. Велика кількість білків міститься в м'ясі (від 14 до 21%) і м'ясних продуктах, рибі та рибних продуктах, молоці та продуктах його переробки. Тваринні білки найбільш цінні, оскільки містять незамінні амінокислоти (тирозин, триптофан, фенілаланін тощо). Засвоюваність тваринних білків наближається до 96 %. Тваринні жири поступають в організм головним чином у вигляді вершків, вершкового масла, сиру, сметани, жирного м'яса птахів, риби, свинячого сала тощо.

Рослинні продукти завдяки високому вмісту вуглеводів (близько 80% сухої речовини) є переважно енергетичними джерелами. Вони містять також 8-23% білків. Проте рослинні білки бідні незамінними амінокислотами. Овочі, фрукти, ягоди й соки є джерелами біологічно активних речовин — вітамінів, ферментів і мікроелементів. Клітковина, пектинові речовини, органічні кислоти продуктів рослинного походження стимулюють секрецію травних соків, створюють масу кишкового вмісту, сприяють перистальтиці та випорожненню кишок.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити