Довідник з біології

ЛЮДИНА ТА ЇЇ ЗДОРОВ'Я

ТРАВНА СИСТЕМА

ТРАВЛЕННЯ В ПОРОЖНИНІ РОТА.

Травлення в порожнині рота — це складний процес, який включає визначення смакових якостей їжі, її подрібнення, просочення слиною і початок хімічної обробки їжі. Роздрібнення їжі відбувається за допомогою зубів і язика. Язик сприймає смак і температуру їжі, бере участь в акті ковтання.

Прозорий в'язкий секрет слинних залоз — слина — містить близько 99% води, мінеральні й органічні речовини, має слабку лужну реакцію. Слина зволожує їжу, надає їй напіврідкої консистенції. У слині міститься лізоцим, який має бактерицидну дію. Ферменти птиалін і мальтоза здатні розщеплювати крохмаль до моносахаридів (птиалін — до мальтози, мальтоза — до глюкози). Через нетривале перебування їжі в роті цей процес тут не закінчується.

Одночасно з обробкою їжі в роті відбувається формування харчового клубка та ковтання. Ковтання — це рефлекторний акт, який забезпечує проходження харчового клубка до стравоходу. В цьому процесі беруть участь м'язи, сприймаючі подразнення від рецепторів язика. За рахунок скорочення м'язів м'яке піднебіння підводиться і закриває вхід в носову порожнину; одночасно надгортанник закриває вхід у гортань, і їжа за рахунок скорочення м'язів глотки просувається до стравоходу. Під час ковтальних рухів затримується дихання і частішає серцева діяльність.

Велику роль у вивченні діяльності слинних залоз зіграли дослідження І. П. Павлова. Для отримання слини і з'ясування функції її травних ферментів І. П. Павлов і його співробітники проводили операції по накладанню фістули слинних залоз. Вони встановили, що слинні залози працюють рефлекторно. їжа подразнює рецептори, розташовані в порожнині рота, і збудження по доцентрових нервах потрапляє у довгастий мозок, де знаходиться центр слиновиділення. Від центру по відцентрових нервах збудження досягає слинних залоз, і відбувається виділення слини. Так замикається дуга безумовного харчового рефлексу. Існують також умовні слиновидільні рефлекси на зорові, слухові, нюхові й інші подразники (наприклад: виділення слини у собак при вигляді та запаху їжі).


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити