Відповіді на питання до екзамену з курсу Основи біології та генетики

Значення опорно-рухового апарату. Загальні відомості про скелет.

До системи органів руху відносять кістки (кістяк), зв'язки, - суглоби і м’язи. Кістки, зв'язки і суглоби є пасивними елементами органів руху. Активною частиною апарата руху є м’язи.

Система органів руху - єдине ціле: кожна частина та орган формуються і функціонують в постійного зв'язку та взаємодії один з одним.

Скелет є опорою і захистом всього тіла та окремих органів, а багато кістки є ще і потужними важелями, за допомогою яких здійснюються різноманітні рухи тіла та його частин в просторі. М'язи приводять в рух всю систему кісткових важелів. Скелет утворює структурну основу тіла і визначає в значній мірі його розмір і форму. Такі частини скелета, як череп, грудна клітка і таз, хребетного стовпа, служать вмістилищем і захистом життєво важливих органів - мозку, легень, серця, кишечника та ін.

Ще недавно вважалося, що роль скелета в організмі людини обмежена функцією опори тіла та участю в русі. Звідси стався термін опорно-руховий апарат. В даний час встановлено, що функції скелета значно ширше. Скелет бере активну участь в обміні речовин, зокрема в підтримці па певному рівні мінерального складу крові. Крім того, ряд речовин, що входять до складу кісток (кальцій, фосфор, лимонна кислота та ін), при необхідності легко вступає в обмінні реакції.

Більшість м’язів прикріплюється до кості. М'язи включають кістки скелета в рух і здійснюють роботу. Багато м’язи, оточуючи порожнини тіла, захищають внутрішні органи.

 

Загальнi вiдомостi про скелет.

Форма кісток. В організмі людини налічують понад 200 кісток. За формою розрізняють кістки:

-Плоскі (череп…)

-Трубчасті (кінцівки…)

-Змішані (в местах з’єднання)

З'єднання кісток.Розрізняють нерухомі, малорухливий і рухливі з'єднання кісток, або суглоби.

Частини скелету

Скелет тулуба. Скелет тулуба складається з хребетного стовпа і грудної клітини.

Хребетний стовп людини складається з 33-34 хребців. У ньому розрізняють відділи: шийний, що складається з 7 хребців, грудний - з 12 хребців, поперекових - з 5 хребців, крижовий - з 5 хребців і копчіковий - з 4-5 хребців.

Хребетні стовп займає близько 40% довжини тіла і є основним його стрижнем, опорою. Хребетні отвори всіх хребців утворюють хребетних канал, в якому міститься спинний мозок.

Грудна клітина. Грудна клітина утворює кісткову основу грудної порожнини. Складається з грудини, 12 пар ребер, з'єднаних ззаду з хребетного стовпа. Грудна клітка захищає серце, легені, печінку і служить місцем прикріплення дихальних м’язів та м’язів верхніх кінцівок.

 


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити