Відповіді на питання до екзамену з курсу Основи біології та генетики

Будова і функції верхніх і нижніх кінцівок.

Скелет вільної верхньої кінцівки утворений плечевой кісткою, подвижно поєднаний з лопатки, передпліччя, який складається з променевої та ліктьової кісток, і кісток кисті. До складу кисті входять дрібні кістки зап'ястя, п'ять довгих кісток п’ясті та кістки пальців кисті. Кістки зап'ястя утворюють звід, звернений увігнуту к) долоні. У новонародженого вони тільки намічаються; поступово: розвиваючись, вони стають ясно видимі тільки до семи років, а процес їх окостеніння закінчується значно пізніше (в 10-13 років). До цього часу закінчується окостеніння фаланг пальців. У зв'язку з цим швидке (побіжно) лист дітям молодших класів не вдається.

Особливе значення у людини має I палець у зв'язку з трудовою функцією. Він має велику рухливість і протиставлений всім іншим пальцям.

Постійні фізіологічні навантаження або гра на музичних інструментах з раннього віку затримують процес окостеніння фаланг пальців, що призводить до їх подовження ( «пальці музиканта»).

Пояс нижніх кінцівок складається з хрестця і нерухомо з'єднаних з ним двох тазових кісток. Тазові кістки у новонародженого складаються кожна з трьох кісток, зрощення яких починається у дітей з 5-6 років, і приблизно до 17 - | 18 років вони вже зрощені. У підлітковому віці відбувається поступове старіння крижовий хребців в єдину кістку - крижі. У дівчат при різких стрибках з великої висоти, при носінні взуття на високих каблуках незрощені кістки тазу можуть зміститься, що призведе до неправильного зрощення їх і, як наслідок, звуження виходу із порожнини малого тазу, що може в подальшому досить ускладнити проходження плоду при пологах.

Після дев'яти років відзначаються відмінності у формі тазу у хлопчиків і дівчаток; у хлопчиків таз більш високий і вузький, ніж у дівчаток.

Скелет вільної нижньої кінцівки складається з стегнової кістки, двох кісток гомілки - великогомілкової і малогомілкової, і кісток стопи. Стопа утворена кістками передплесна, плесна і флангів  пальців стопи.

 


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити