Відповіді на питання до екзамену з курсу Основи біології та генетики

Загальна будова скелетних м"язів.

Скелетні м"язи складаються з щільно укладених груп довгастих клітин — м"язових волокон, оточених своєрідним "футляром" зі сполучної тканини. М"язові волокна утворені тоншими волокнами — міофібрилами. Кожна міофібрила складається із товстих і тонких міофіламентів. Чергування міофіламентів цих двох типів надає волокнам скелетних м"язів поперечної смугастості. У розслабленому м"язі товсті і тонкі міофіламенти лише дещо перекривають один одного. Коли м"яз скорочується, товсті волокна ковзають між тонкими, подібно до переплетених пальців. Внаслідок цього вкорочуються міофібрили і м"язові волокна — м"яз скорочується Численні капіляри пронизують сполучну тканину забезпечуючи надходження великої кількості кисню і глюкози, що потрібні для скорочення м"язів. У сполучній тканині також проходять лімфатичні судини та нерви.

М"язові волокна утворюють активну частину — черевце — найтовстішу середню частину м"яза, що переходить у пасивну частину — сухожилки, якими м"язи прикріплюються до кісток. Один із сухожилків м"яза є місцем його початку, другий — місцем прикріплення. 

Скелетні м"язи завдяки своїй будові скорочуються від стимуляції нервовими імпульсами, тягнучи частину скелета у напрямку скорочення. Через те, що м"язи можуть лише тягнути, а не штовхати, вони розміщені на протилежних поверхнях частин скелета. Тому рух, спричинений однією групою м"язів завжди можна нейтралізувати протилежною їй групою м"язів.

 


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити