Відповіді на питання до екзамену з курсу Основи біології та генетики

 Поняття про гормони. Механізм дії гормонів

Гормон (гормони) — сигнальні хімічні речовини, такі, що виділяються ендокринними залозами, безпосередньо в крові що спричиняють складну і багатогранну дію на організм в цілому або на певні органи і тканини-мішені. Існують і інші визначення, згідно з якими трактування поняття гормон ширша: «хімічні речовини, тіла, що виробляються клітинами, і що впливають на клітини інших частин тіла». Гормони служать гуморальними (переносимими з кров'ю) регуляторами певних процесів в певних органах і системах.

Механізми дії

Механізми дії гормонів можуть бути різними. Одну з груп складають гормони, які з'єднуються з рецепторами, що знаходяться усередині кліток, - як правило, в цитоплазмі. До них відносяться гормони з ліпофільними властивостями - наприклад, стероїдні гормони (статеві, глюко- і мінералокортикоїди), а також гормони щитовидної залози. Будучи жиророзчинними, ці гормони легко проникають через клітинну мембрану і починають взаємодіяти з рецепторами в цитоплазмі або ядрі. Вони слабо розчинні у воді, при транспорті по крові зв'язуються з білками-носіями.

Більшість інших гормонів характеризуються трьома особливостями:

-вони розчиняються у воді;

-не зв'язуються з білками носіїв;

-починають гормональний процес, як тільки з'єднуються з рецептором, який може знаходитися в ядрі клітки, її цитоплазмі або розташовуватися на поверхні плазматичної мембрани.

У механізмі дії гормон-рецепторного комплексу таких гормонів обов'язково беруть участь посередники, які індукують відповідь клітини. Найбільш важливі з таких посередників - цамф (циклічний аденозінмонофосфат), інозітолтрифосфат, іони кальцію.

Виконавши своє завдання, гормони або розщеплюються в клітинах-мішенях, або в крові, або транспортуються в печінку, де розщеплюються, або, нарешті, видаляються з організму в основному з сечею (наприклад, адреналін).


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити