Біологія - універсальний довідник

ЛЮДИНА

 

ОРГАНІЗМ ЛЮДИНИ І ЙОГО БУДОВА

 

ФІЗІОЛОГІЯ КЛІТИНИ

 

Жива клітина має ряд властивостей: здатність до обміну речовин і розмноження, подразливість, ріст і рухливість, на основі яких здійснюються функції цілого організму.

Цитоплазма і ядро клітини складаються з речовин, які потрапляють в організм через органи травлення. У процесі травлення відбувається хімічний розпад складних органічних речовин з утворенням більш простих сполук, які з кров’ю приносяться до клітини. Енергія, яка виділяється при хімічному розпаді, використовується для підтримання процесів життєдіяльності клітин. У процесі біосинтезу прості речовини, що поступають у клітину, перетворюються в ній на складні органічні сполуки. Продукти розкладу — вуглекислий газ, воду й інші сполуки — кров несе із клітини до нирок, легень і шкіри, які виділяють їх у зовнішнє середовище. У результаті такого обміну речовин склад клітин постійно поновлюється: одні речовини в них утворюються, інші — руйнуються.

Клітина як елементарна одиниця живої системи характеризується подразливістю, тобто здатністю реагувати на зовнішні і внутрішні впливи.

Більшість клітин організму людини розмножуються шляхом непрямого поділу. Перед поділом кожна хромосома добудовується за рахунок наявних у ядрі речовин і стає подвійною, тобто відбувається подвоєння кількості хромосом. Процес непрямого поділу складається з декількох фаз.

1. Профаза: ядро збільшується в об’ємі; хромосоми вкорочуються і потовщуються, видно хроматиди; утворюється веретено поділу з центріолями.

2. Метафаза: хромосоми розташовуються у площині екватора клітини одна навпроти одної і прикріплюються до ниток веретена поділу.

3. Анафаза: хроматиди розходяться до протилежних полюсів клітини.

4. Телофаза: формується два інтерфазних ядра, утворюється перетяжка, а потім — перегородка, що розділяє дочірні клітини.

У результаті такого поділу забезпечується тотожний розподіл хромосом — носіїв спадкових ознак і властивостей організму — між двома дочірніми клітинами.

Клітини ростуть, збільшуючись в об’ємі, а деякі мають здатність пересуватися.


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.