Біологія - універсальний довідник

ЛЮДИНА

 

НЕЙРОГУМОРАЛЬНА РЕГУЛЯЦІЯ ФІЗІОЛОГІЧНИХ ФУНКЦІЙ

 

БУДОВА НЕРВОВОЇ СИСТЕМИ І ЇЇ ВЛАСТИВОСТІ

 

У нервовій системі виділяють дві частини: центральну і периферичну.

До складу центральної нервової системи входять головний і спинний мозок, що складаються з сірої (скупчення тіл нейронів) і білої (скупчення відростків нейронів) речовин.

Периферична нервова система утворена нервовими вузлами — тілами нервових клітин, що лежать поблизу внутрішніх органів або в їх стінках, і нервами — пучками довгих відростків нейронів, які виходять за межі центральної нервової системи і пронизують усі органи.

За функціями усі нервові клітини (нейрони) діляться на три типи: чутливі (передають нервові імпульси від органів чуттів і внутрішніх органів до мозку), рухові (по яких нервові імпульси передаються до відповідних робочих органів) і вставні (здійснюють зв’язок між чутливими і руховими нейронами).

Рухові нейрони, що керують діяльністю людського тіла, є двох типів. Одні з них посилають нервові імпульси до скелетних м’язів, викликаючи їх скорочення; інші — контролюють діяльність внутрішніх органів, тому периферична нервова система поділяється на соматичну (що керує діяльністю скелетних м’язів) і вегетативну (регулює роботу внутрішніх органів) нервову системи.

Найважливішою функцією нейрона є генерація збудження і передача нервових імпульсів іншим клітинам. Нервовий імпульс, що виник у тілі нейрона, проходить по всьому довгому відростку. Закінчення довгих відростків, підходячи до інших нервових клітин, утворюють спеціалізовані контакти, функція яких полягає у передачі впливів від однієї нервової клітини до іншої. Цей вплив може бути як збудливим, так і гальмуючим. При збудженні нервової клітини в нейроні виникає свій імпульс, який, поширюючись по довгому відростку, здатний, у свою чергу, збудити цілу групу нейронів, що знаходяться з ним у контакті. При гальмуванні нервовий імпульс утруднює або тимчасово блокує розвиток у нейроні збудження, перешкоджаючи його поширенню в нервовій системі. Завдяки взаємодії збудження і гальмування в певний момент часу нервові імпульси можуть виникати тільки у строго визначеній групі нервових клітин, що забезпечує координовану діяльність нервових клітин.


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали на сайті доступні за ліцензією Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported CC BY-SA 3.0 та GNU Free Documentation License (GFDL)

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми приклали багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.