Біологія - універсальний довідник

ЛЮДИНА

 

КРОВ

 

ПЛАЗМА КРОВІ

 

Плазма крові — це прозора безбарвна рідина, що складається з неорганічних (90% — вода і мінеральні солі) і органічних (білки, глюкоза, вітаміни, гормони, продукти розпаду) речовин. За нормальних умов загальна концентрація солей плазми (хлоридів натрію, калію, кальцію й ін.) дорівнює вмісту солей у клітинах крові. Сталість сольового складу плазми забезпечує нормальну будову і функцію клітин крові. Плазма крові виконує поживну, видільну, захисну і гуморальну функції.

Захисною реакцією, спрямованою на запобігання організмом втрати крові при пораненнях, є зсідання крові. Важливу роль у цьому процесі відіграють тромбоцити — кров’яні пластинки. Це — без’ядерні елементи крові, що мають неправильну округлу форму й утворюються в кістковому мозку. При пошкодженні стінки судини тромбоцити нагромаджуються в місці травми і руйнуються, виділяючи при цьому в плазму особливий фермент. Під його впливом розчинний білок — фібриноген, що знаходиться у плазмі, перетворюється в нерозчинну форму — фібрин, що утворює густу волокнисту мережу ниток, у якій застряють еритроцити, лейкоцити і тромбоцити, формуючи кров’яний згусток — тромб. За рахунок видалення плазми, що залишилася, тромб ущільнюється, закупорює судину, і кровотеча припиняється. Через якийсь час тромб розсмоктується і прохідність судини відновлюється. Плазма крові без фібриногену називається сироваткою крові.

За вмістом у плазмі й еритроцитах особливих білків розрізняють чотири групи крові. Група крові — це індивідуальна біологічна ознака, що передається за спадковістю і не змінюється протягом усього життя людини.

До індивідуальних ознак крові відносять також і резус-фактор, що визначається наявністю особливого білка в еритроцитах. Відповідно за наявністю або відсутністю цього чинника людей умовно поділяють на резус-позитивних і резус-негативних.


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.