Біологія - універсальний довідник

ЛЮДИНА

 

КРОВ

 

ЕРИТРОЦИТИ І ЛЕЙКОЦИТИ

 

Формені елементи крові (еритроцити, лейкоцити, тромбоцити) утворюються у кровотворних органах: у червоному кістковому мозку, печінці, селезінці, лімфатичних вузлах.

Еритроцити — червоні кров’яні клітини — утворюються в червоному кістковому мозку, руйнуються в селезінці і печінці. Зрілі еритроцити не мають ядра. Зовні еритроцит вкритий напівпроникною еластичною мембраною, що легко пропускає гази, воду, аніони, іони водню, глюкозу. Всередині еритроцита міститься особливий білок — гемоглобін, до складу якого входить залізо. Саме гемоглобін надає крові червоного кольору.

Основна функція еритроцитів — перенесення кисню від легень до тканин і вуглекислого газу від тканин до легень. Газообмін організму з навколишнім середовищем здійснюється таким чином. Проходячи через капіляри легень, гемоглобін легко приєднує кисень і перетворюється у нетривку сполуку — оксигемоглобін, що у тканинах інших органів розщеплюється, виділяючи при цьому кисень, який використовується клітинами тканин. Звільнений від кисню гемоглобін відразу приєднує вуглекислий газ — продукт розпаду речовин у клітинах.

Лейкоцити — білі (безбарвні) кров’яні клітини — складаються із цитоплазми і ядра; утворюються в червоному кістковому мозку. На відміну від еритроцитів, що рухаються завдяки току крові, лейкоцити здатні самі активно рухатися подібно до амеби, проникати крізь стінку капілярів і виходити у міжклітинний простір. Лейкоцити виконують важливу функцію захисту організму від проникнення хвороботворних мікробів. При пошкодженні шкіри вони направляються із судин у тканини, до рани, де захоплюють бактерії і перетравлюють їх. Цей процес називається фагоцитозом, а білі кров’яні клітини, що здійснюють цю функцію,— фагоцитами./span>

До групи лейкоцитів відносяться також лімфоцити — білі кров’яні клітини, що знаходяться переважно в лімфі. Лімфоцити також відіграють велику роль у захисних реакціях організму, зокрема в утворенні імунітету.Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити