Біологія - універсальний довідник

ЛЮДИНА

 

ТРАВЛЕННЯ

 

КИШКОВЕ ТРАВЛЕННЯ. ВСМОКТУВАННЯ

 

Процес травлення в тонкій кишці складається з трьох послідовних етапів: порожнинне травлення, пристінкове (мембранне) травлення і всмоктування.

Під час порожнинного травлення розщеплення поживних речовин відбувається під впливом травних соків у порожнині кишки. Завдяки скороченням стінки кишки її вміст інтенсивно перемішується, що полегшує процес перетравлення їжі.

У процесі пристінкового (мембранного) травлення завдяки активній дії молекул ферментів, які містяться у клітинній оболонці (мембрані), перетравлюються найдрібніші харчові частки, які потрапили між ворсинками слизової оболонки кишки.

Всмоктування — це процес надходження різних сполук через шар клітин-ворсинок у кров та лімфу, в результаті чого організм отримує всі необхідні йому речовини. Найінтенсивніше всмоктування відбувається в тонкій кишці. Завдяки тому, що у кожній кишковій ворсинці знаходяться дрібні артерії, які розгалужуються на капіляри, поживні речовин у процесі всмоктування легко проникають у рідке середовище організму. Глюкоза і розщеплені до амінокислот білки всмоктуються у кров безпосередньо. Кров, у якій містяться глюкоза та амінокислоти, направляється до печінки, тут відбувається відкладення вуглеводів. Жирні кислоти та гліцерин — продукт переробки жирів під впливом жовчі — всмоктуються спочатку в лімфу, а відтак надходять до кровоносної системи.

У тонкій кишці в цілому завершуються процеси перетравлення їжі та всмоктування поживних речовин. Винятком є рослинна клітковина, розщеплення якої відбувається в товстій кишці. Залози товстої кишки виділяють сік, який частково розщеплює рослинну клітковину і руйнує продукти перетравлення, що не всмокталися через ворсинки. Завдяки інтенсивному всмоктуванню води в товстій кишці харчова кашка в міру її просування поступово перетворюється у щільні калові маси, які з товстої кишки потрапляють до прямої. Випорожнення прямої кишки (дефекація) — складний рефлекторний акт, якому сприяє скорочення діафрагми і м’язів стінок живота. Центр цього рефлексу знаходиться у крижовому відділі спинного мозку; його діяльність регулюється головним мозком.


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.