Біологія - універсальний довідник

ЛЮДИНА

 

ОБМІН РЕЧОВИН ТА ЕНЕРГІЇ

 

ВІТАМІНИ

 

Крім білків, жирів, вуглеводів, води і мінеральних солей, їжа повинна містити ще й особливі органічні сполуки — вітаміни, які беруть активну участь у всіх біохімічних і фізіологічних процесах. Вітаміни впливають на ріст, розвиток, обмін речовин організму і є ферментами або входять до їхнього складу. За відсутності в їжі необхідних вітамінів порушується обмін речовин і виникають захворювання — авітамінози.

Основними вітамінами є вітаміни А, В, С, Б.

Вітамін А міститься у печінці, молоці і в молочних продуктах, яєчному жовтку, ікрі, риб’ячому жирі; у рослинній їжі (моркві, помідорах, гарбузі і абрикосах) міститься каротин, який перетворюється в організмі на вітамін А. При нестачі вітаміну А відбувається різке погіршення зору (особливо при поганому освітленні).

Вітаміни групи В (В1, В2, В6, В11, В12 та ін.) містяться у пивних дріжджах, оболонках насіння жита, рису, в бобових, а з тваринних продуктів — у нирках, печінці, яєчному жовтку. З цих вітамінів утворюються ферменти, що здійснюють багато важливих реакцій обміну речовин. За відсутності або нестачі в їжі вітаміну В2 розвиваються розлади нервової системи, небезпечні для життя людини. При нестачі вітаміну В2 виникають хвороби шкіри та слизових оболонок. Вітамін В6 бере участь у перетвореннях амінокислот і в обміні вуглеводів. Вітамін В12 регулює кровотворну функцію, ріст нервової тканини.

Вітамін С міститься у плодах шипшини, чорної смородини, в капусті, помідорах, моркві, картоплі й інших овочах та фруктах. Він стимулює гормональну регуляцію, процеси розвитку організму, опірність до захворювань. За його нестачі спостерігається швидка втомлюваність, запалення слизових оболонок, кровоточивість ясен.

Вітамін І) є в риб’ячому жирі; він може утворюватися в шкірі людини під впливом ультрафіолетових променів. Вітамін Б підвищує всмоктування солей кальцію і фосфору з кишечника, компенсуючи таким чином виведення цих речовин із кісткової тканини. За нестачі вітаміну Б відбувається викривлення кісток кінцівок, деформація грудної клітки.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити