Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Біологія - універсальний довідник

БІОРОЗМАЇТТЯ

 

На планеті існує величезна кількість різних живих організмів. Різноманітність живих організмів називають біорозмаїттям.

 

НИЖЧІ І ВИЩІ РОСЛИНИ

 

Рослини поділяють на дві групи, або два підцарства: нижчі рослини і вищі. Нижчими називають такі рослини, вегетативне тіло яких не розчленоване на органи, а вищими — рослини зі спеціалізованими вегетативними органами, які складаються з різних тканин.

 

СИСТЕМАТИКА РОСЛИН

 

Розібратися в біорозмаїтті дозволяє наука систематика. Існує систематика рослин, тварин, грибів, бактерій.

Систематичні категорії. Систематика виділяє групи — систематичні категорії, які об’єднуються за подібними ознаками.

Власне, у звичайному житті людина теж систематизує. Так, чашка, склянка, цукорниця об’єднуються в категорію «чайний посуд», а тарілка, виделка, столова ложка — у категорію «столовий посуд». Обидві категорії об’єднуються в більш широку категорію «посуд». Разом із меблями посуд, наприклад, може бути об’єднаний у ще більш широку — «домашнє начиння» і т. д.

Біологічні категорії допускають не тільки подібність, але і спорідненість, тобто загальне походження.

Основні категорії (одиниці) систематики рослин і їхньої супідрядності можна представити у вигляді такої схеми:

 

 

Чим менший ранг систематичної категорії, тим більша кількість їх існує. Відомо усього — 15-16 відділів рослин, а видів — біля 350000. В одну родину може входити 1000 родів. Відомі роди з 2000-3000 видів. Але є роди усього з одним видом і родини з одним родом.

Вид — основна одиниця систематики. Називаючи якусь рослину, ми маємо на увазі, як правило, вид. Рослини одного виду можуть давати потомство, а різних видів, як правило, не можуть, тому види, що живуть у природі разом, не схрещуються і дуже відрізняються. Кожен вид водночас обов’язково відноситься і до всіх інших систематичних категорій. Наприклад: осика відноситься до роду тополя, родини вербових, порядку вербоцвітих, класу дводольних, до відділу квіткових рослин.

Назва виду складається, зазвичай, з двох слів, причому перше слово означає рід, а друге — власне вид (наприклад, береза бородавчаста, жовтець їдкий, смородина чорна; виняток — осика, помідор, картопля).

У наукових книгах назви обов’язково пишуться і латинською мовою (що зрозуміло ученим усього світу).

У культурних рослин, в межах одного виду, часто існує безліч сортів. У домашньої яблуні, наприклад, їх декілька тисяч. Сорт — результат діяльності людини. Сорти, на відміну від видів, можуть схрещуватися один з одним.

загрузка...

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.