Біологія - універсальний довідник

ЛЮДИНА

 

ВИДІЛЕННЯ

 

ОРГАНИ ВИДІЛЕННЯ

 

У результаті обміну речовин в організмі людини утворюються кінцеві продукти: вода, вуглекислий газ, сечовина та інші речовини. Вони безперервно виводяться з організму.

Цей процес (виділення) є неодмінною частиною обміну речовин і спрямований на підтримання сталості внутрішнього середовища організму. Органами виділення є шкіра, легені і нирки.

У процесах виділення основну роль відіграє сечовидільна система, до якої належать дві нирки, сечоводи, сечовий міхур і сечівник.

Нирки — парні органи, що знаходяться у черевній порожнині по обидва боки хребта на рівні поперекової ділянки. Нирка має бобоподібну форму, її увігнутий край (місце входження судин та нервів) обернений до хребта. З внутрішньої порожнини — ниркової миски виходить сечовід, що з’єднує нирку із сечовим міхурем. У тканині нирки розрізняють корковий (зовнішній) і мозковий (внутрішній) шари.

У кожній нирці міститься безліч капілярних клубочків, ниркових капсул і ниркових канальців. Система кровопостачання нирок побудована так, що кров, яка надходить до них по артеріях, послідовно проходить дві, розташовані одна за одною, сітки капілярів: капілярних клубочків і капілярів, які обплітають ниркові канальці; після цього кров надходить до вен. Велика кількість крові й особлива будова капілярної сітки нирок забезпечують організму можливість швидко позбутися від непотрібних продуктів та інших речовин, що надійшли з кров’ю.

Нирки є життєво важливими органами нашого тіла. Порушення або припинення їх функції неминуче веде до отруєння організму.

Сечовий міхур знаходиться в ділянці тазу. Товста стінка сечового міхура еластична. Скорочення м’язів стінки сечового міхура призводить до видалення сечі через сечівник. Вихід із сечового міхура у сечівник закритий двома сильними м’язовими потовщеннями, завдяки чому сеча довільно не витікає назовні, а тільки в момент сечовипускання.


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали на сайті доступні за ліцензією Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported CC BY-SA 3.0 та GNU Free Documentation License (GFDL)

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми приклали багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.