Біологія - універсальний довідник

ЛЮДИНА

 

ТЕРМОРЕГУЛЯЦІЯ

 

БУДОВА І ЗНАЧЕННЯ ШКІРИ

 

Шкіра — зовнішній покрив тіла, що надійно захищає внутрішні органи від механічних ушкоджень, стає на заваді втрати води організмом, проникненню в нього різних бактерій. Шкіра бере участь у регуляції температури тіла, в обмінних, захисних та видільних процесах.

Шкіра складається з двох шарів — зовнішнього (епідермісу) і внутрішнього (власне шкіри). З епідермісу шкіри походять також волосся і нігті, що мають особливу будову.

Епідерміс поділяється на два шари: поверхневий, або роговий, і більш глибокий, ростковий. Роговий шар утворений мертвими ороговілими клітинами, які щільно прилягають одна до одної, захищає шкіру від шкідливих впливів зовнішніх факторів; він є непроникним для збудників інфекції. Рогові клітини постійно злущуються і замінюються новими завдяки клітинам росткового шару, здатним до поділу та регенерації.

Власне шкіра складається з живих клітин і еластичних волокон, переплетених між собою, що додає шкірі міцності і еластичності. Власне, у шкірі є потові та сальні залози, волосяні цибулини. Тут знаходяться рецептори, кровоносні і лімфатичні судини.

Потові залози виділяють піт, що виводиться на поверхню шкіри. З потом видаляється велика кількість шкідливих речовин, тому шкіра виконує видільну функцію.

Сальні залози виділяють секрет — шкірне сало, яке змащує волосся, пом’якшує шкіру, покриваючи її поверхню тоненьким шаром. Жир обмежує випаровування поту з поверхні шкіри, захищаючи її від пересихання, перешкоджає проникненню всередину тіла води та інших рідин.

Підшкірна клітковина складається з сітки сполучнотканинних волокон, у петлях яких знаходяться жирові клітини. Підшкірна клітковина слугує своєрідним запасом поживних речовин, які організм втрачає у період голодування. Цей шар шкіри оберігає організм від переохолодження, пом’якшує поштовхи та удари.

Шкіра — орган тепловіддачі. Через шкіру організм людини може віддавати надлишок тепла. Кількість теплоти, що виділяється, змінюється в залежності від температури навколишнього середовища і характеру виконуваної людиною роботи. Температура шкіри залежить від кількості крові, що надходить до неї. Це, у свою чергу, зв’язано з рефлекторною зміною просвіту кровоносних судин у відповідь на зміну температури навколишнього середовища й інтенсивності утворення тепла в організмі. Процес тепловіддачі підсилюється потовиділенням.


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали на сайті доступні за ліцензією Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported CC BY-SA 3.0 та GNU Free Documentation License (GFDL)

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми приклали багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.