Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Біологія - універсальний довідник

ЛЮДИНА

 

ТЕРМОРЕГУЛЯЦІЯ

 

СТАЛІСТЬ ТЕМПЕРАТУРИ ТІЛА ТА СПОСОБИ ЇЇ РЕГУЛЯЦІЇ

 

Фізіологічні процеси, спрямовані на підтримання сталої температури, називаються процесами терморегуляції.

Збереження сталої температури тіла можливе лише в тому випадку, коли кількість утвореного в організмі тепла дорівнює кількості тепла, що виділяється назовні. Терморегуляцію поділяють на хімічну та фізичну.

Хімічна терморегуляція досягається шляхом зміни рівня обміну речовин; основна її роль — утворення тепла. Підвищена кількість утворюваного тепла оберігає організм від переохолодження, знижена — від перегрівання. Виділення енергії відбувається завдяки хімічному розщепленню білків, жирів і вуглеводів.

Фізична терморегуляція відбувається завдяки віддачі тепла, що виділяється у процесі життєдіяльності з організму в навколишнє середовище. Засобами виділення надлишкового тепла з організму є теплопровідність (здатність передавати тепло від більш нагрітих частин тіла до менш нагрітих предметів при їх безпосередньому зіткненні один з одним), тепловипромінювання (випромінювання теплових променів за відсутності безпосереднього контакту з більш холодним тілом) і випаровування вологи з поверхні шкіри.

У людини існують спеціальні нервові і гуморальні механізми терморегуляції.

Рецептори шкіри здатні сприймати навіть незначні зміни температури середовища. Центр терморегуляції розташований у проміжному мозку. Хімічна терморегуляція відбувається завдяки безпосереднім впливам нервових імпульсів на рівень утворення тепла в м’язах і внутрішніх органах. Паралельно з цим відбувається і перерозподіл крові шляхом зміни просвіту кровоносних судин та інтенсивності потовиділення.

загрузка...

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.