Біологія - універсальний довідник

ЛЮДИНА

 

ОРГАНИ ЧУТТІВ ТА СПРИЙНЯТТЯ

 

ОКО ТА ЗІР

 

У пізнанні зовнішнього світу основну роль відіграє зір: за допомогою зорового аналізатора людина отримує основну кількість інформації.

Орган зору людини — око. Брови, повіки, вії, сльози служать для захисту очей від ушкоджень. Око має форму кулі і тому називається очним яблуком. Завдяки такій формі око може вільно рухатися у порожнині кісткової заглибини — очниці. Рух ока відбувається внаслідок скорочень шести очних м’язів.

Зовні око покрите білою щільною білковою оболонкою, яка спереду з’єднується з прозорою оболонкою — рогівкою. Судинна оболонка ока пронизана великою кількістю кровоносних судин, які постачають очам кров. Внутрішня поверхня судинної оболонки містить тонкий шар барвної рідини — чорний пігмент, який поглинає світлові промені. Попереду судинна оболонка переходить у райдужну, в центрі якої знаходиться круглий отвір — зіниця, що розширюється або звужується залежно від освітленості.

Внутрішня стінка очного яблука вистелена дуже тонкою оболонкою — сітківкою. У ній розташовані чутливі до світла клітини — зорові рецептори, в яких енергія світлових променів, що потрапляють в око, перетворюється у процес нервового збудження. Нервові імпульси по волокнах зорового нерва надходять до мозку.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити