Біологія - універсальний довідник

ЛЮДИНА

 

ПОВЕДІНКА ТА ПСИХІКА

 

РЕФЛЕКТОРНА ТЕОРІЯ ПОВЕДІНКИ

 

Рефлекс — основна форма діяльності нервової системи. Найпростіші рефлекси належать до вроджених, або безумовних, вони передаються у спадок і забезпечують пристосування організму до постійних умов середовища. Безумовні рефлекси відносяться до видових ознак поведінки тварини. Вже в новонародженої дитини спостерігаються найпростіші безумовні реакції: смоктання (харчовий безумовний рефлекс), кліпання очей (захисний безумовний рефлекс), рефлекс «що таке?» (орієнтувальний безумовний рефлекс).

Складніші форми вродженої поведінки називаються інстинктами.

В умовах зовнішнього світу, який безперервно змінюється, крім безумовних рефлексів, кожному окремому організму властивий власний, індивідуальний досвід. Одні і ті ж безумовні рефлекси можуть виконуватися як у відповідь на спадково задані подразники, так і на ті сигнали, з якими даний організм зустрічається лише у своєму індивідуальному житті. Такі рефлекси називаються умовними.

Умовні рефлекси — це набуті протягом життя кожної людини реакції, за допомогою яких її організм пристосовується до мінливих впливів середовища. Умовні рефлекси не передаються у спадок, а набуваються у процесі навчання. Умовний рефлекс утворюється тоді, коли якась зовнішня подія збігається за часом з тією або іншою діяльністю організму або підкріплюється безумовним рефлексом.

Протягом життя виробляється багато складних умовних рефлексів, що стають частиною нашого життєвого досвіду. Рухові умовні рефлекси, які виробляються людиною протягом життя, називаються навичками, або автоматизованими діями, за допомогою яких людина освоює нові рухові уміння, виробляє нові форми поведінки.

Отже, наша поведінка визначається: 1) внутрішніми потребами і 2) конкретними зовнішніми умовами, до яких ми постійно пристосовуємося за допомогою безумовних та умовних рефлексів. Отже, наша поведінка не тільки активно і цілеспрямовано, але й тонко і точно пристосована до навколишніх умов.


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.