Біологія - універсальний довідник

ЛЮДИНА

 

ПОВЕДІНКА ТА ПСИХІКА

 

УВАГА ТА ПАМ’ЯТЬ

 

Важливість для нас якоїсь події визначається нашою внутрішньою потребою, нашою зацікавленістю, поставленою метою. Переважаюча в даний момент потреба керує всією сьогочасною поведінкою. О. О. Ухтомський відкрив принцип керування поведінкою, який назвав принципом домінанти. Відповідно до цього принципу, домінуюча потреба, поведінка, пов’язана з її задоволенням, і одночасне пригнічення рефлексів, які заважають і відволікають, мобілізують всю енергію організму для досягнення поставленої мети.

Зовнішнім вираженням домінанти є увага — спрямованість усієї нашої психічної діяльності, зосередженість на важливих для нас предметах та явищах. Увага може бути двох видів: мимовільна (коли не потрібно великих зусиль для того, щоб утримати увагу на предметі, що нас цікавить) та довільна (увага, яка потребує вольових зусиль для свідомо поставленої мети).

Основні властивості уваги — зосередженість та стійкість. Стійкість уваги постійно коливається. Для того, щоб розвинути високу стійкість уваги, необхідно вчитися швидко переключати увагу, вміло її розподіляти, тренувати здатність виділяти найбільш важливі деталі і не помічати другорядних.

Пам’ять — це запам’ятовування, збереження з наступним відтворенням людиною її досвіду. Без пам’яті не може відбуватися навчання, мислення, не може виконуватися жоден поведінковий навик. Будь-які події у житті людини залишають пам’ятні сліди, що можуть зберігатися протягом різного часу.

Розрізняють короткочасну (секунди, хвилини) і довготривалу (місяці, роки) пам’ять.

Процес запам’ятовування залежить: 1) від ступеня емоційного інтересу людини до предмета або явища; 2) від рівня зосередженості людини на досліджуваному предметі і 3) від свідомого вольового наміру запам’ятати саме цей матеріал.

Існує два способи запам’ятовування: механічне й осмислене. За механічного запам’ятовування (тобто зазубрювання) матеріал не зберігається довго і людина не може застосувати свої знання на практиці. Осмислене запам’ятовування матеріалу дає можливість людині користуватися ним у вирішенні інших життєвих завдань. Однією з важливих умов запам’ятовування є повторення, яке має бути осмисленим.


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали на сайті доступні за ліцензією Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported CC BY-SA 3.0 та GNU Free Documentation License (GFDL)

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми приклали багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.