Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Біологія - універсальний довідник

БІОРОЗМАЇТТЯ

 

НИЖЧІ І ВИЩІ РОСЛИНИ

 

МОХОПОДІБНІ

 

Загальні ознаки. Мохоподібні — рослини, часто дуже маленькі і порівняно простої будови. На відміну від водоростей, у них, як правило, є листки і стебла. Корені завжди відсутні; є тільки ризоїди. Статеві органи і спорангії багатоклітинні. Цикл розвитку дуже особливий — коробочки зі спорангіями розвиваються з зиготи безпосередньо на рослині.

Будова мохоподібних. Зелені, або бріові, мохи. Останній епітет вдаліший, оскільки усі мохоподібні — зелені рослини.

Серед бріових мохів один із найбільших представників — зозулин льон. Його стебла досягають довжини 20 см (для мохів це дуже багато). Стебло не галузиться, густо покрите вузькими листками, дещо нагадує справжній льон (звідси і назва). Замість коренів — просто побудовані ризоїди, які відходять від нижньої частини стебла. Вони служать як для прикріплення, так і для всмоктування води (на відміну від водоростей). У порівнянні з водоростями зелені мохи відрізняються і складною внутрішньою будовою. Наприклад, у зозулиного льону є клітини, що нагадують епідерміс і провідну тканину.

Зозулин льон — дводомна рослина: чоловічі і жіночі статеві органи знаходяться на різних екземплярах, біля верхівки. Чоловічі статеві органи — антеридії являють собою мішечки, в них утворюються сперматозоїди. Жіночі статеві органи — архегонії, схожі на колбочки з довгими шийками. їхня стінка складається з одного шару клітин; у розширеній частині колбочки знаходиться яйцеклітина. Для запліднення необхідні дощ або роса, тоді сперматозоїди можуть потрапити на архегоній і проникнути через шийку до яйцеклітини. З зиготи утворюється коробочка на довгій ніжці. Коробочка має кришечку і покрита зверху ковпачком. Усередині знаходиться спорангій у вигляді муфти. У спорангії утворюються спори, які після дозрівання випадають із коробочки. Для цього повинна відпасти кришечка і зруйнуватися стінка спорангія. Зрозуміло, що чим довша ніжка, тим дальше можуть розсипатися спори. Спора проростає, утворюючи тонку зелену нитку. На нитці з’являються бруньки, з яких виростають пагони моху.

Зелені мохи дуже поширені у природі. їх можна знайти на болотах, луках, у пустелях. Особливо багато їх у тінистих лісах. Не всі вони схожі на зозулин льон. У багатьох стебла дуже галузяться, часто вони сланкі. Є чимало мохів, у яких стебла не перевищують 2-3 см. Різної форми можуть бути і коробочки. Але життєвий цикл в усіх однаковий.

Торфові, або сфагнові, мохи. Торфові мохи ростуть на торфових болотах, разом із журавлиною, лохиною і багном. Далеко не всі рослини уживаються з торфовими мохами. Вони завжди утворюють масу у вигляді суцільного килима. Стебло сфагнових мохів галузиться, утворюючи гілочки трьох типів: одні відходять у боки, інші звисають, прилягаючи до стебла, треті утворюють подобу голівки на верхівці. Листки дуже дрібні (ледь видимі неозброєним оком) і складаються з одного шару клітин. Клітини зустрічаються двох типів: великі водоносні, прозорі, зі спіральними потовщеннями стінок, і вузькі хлорофілоносні, зелені. Кожна водоносна клітина оточена декількома хлорофілоносними клітинами. Водоносні клітини можуть дуже швидко всмоктувати величезну кількість води (у 25 разів більше сухої ваги) і настільки ж швидко її втрачати. Завдяки такій особливості у сфагнуму немає не тільки коренів, але і ризоїдів (вони йому не потрібні). Розмножуються сфагнові мохи так само, як і зелені.

Рослини сфагнуму наростають зверху і відмирають знизу. Нижні частини, які відмирають, разом з іншими рослинами перетворюються в торф. Останній утворюється при неповному розкладанні частин рослин (не вистачає кисню). Торф — цінне паливо. Однак у багатьох випадках осушення боліт небажане. По-перше, можуть виникнути зміни клімату; по-друге, на сфагнових болотах часто зустрічаються рідкісні рослини. Цілий ряд сфагнових боліт отримав зараз статус пам’яток природи.

загрузка...

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.