Біологія - універсальний довідник

ЗАГАЛЬНА БІОЛОГІЯ

 

ОСНОВИ ЦИТОЛОГІЇ

 

ПЛАСТИЧНИЙ ОБМІН. БІОСИНТЕЗ БІЛКА

 

Найважливішим процесом пластичного обміну є біосинтез білка. Він відбувається у всіх клітинах організмів.

Генетичний код. Амінокислотна послідовність у молекулі білка закодована у вигляді нуклеотидної послідовності в молекулі ДНК і називається генетичним кодом. Ділянка молекули ДНК, що несе інформацію про первинну структуру білка, називається геном.

Характеристика генетичного коду.

1. Код триплетний: кожній амінокислоті відповідає сполучення 3-ох нуклеотидів. Усього таких поєднань — 64. Їх називають кодонами. З них 61 кодон визначений, тобто відповідає 20 амінокислотам, а 3 кодони — безглузді, стоп-кодони, що не відповідають амінокислотам, а заповнюють проміжки між генами.

2. Код однозначний — кожен триплет відповідає лише одній амінокислоті.

3. Код вироджений — на кожну амінокислоту припадає більше, ніж один кодон. Наприклад, амінокислота гліцин має 4 кодони: ЦЦА, ЦЦГ, ЦЦТ, ЦЦЦ. Як правило, в амінокислот їх 2-3.

4. Код універсальний — всі живі організми мають однаковий генетичний код.

5. Код неперервний —між кодонами немає проміжків.

6. Код неперекривний —кінцевий нуклеотид одного кодону не може служити початком іншого.

Умови біосинтезу. Для біосинтезу білка необхідна генетична інформація молекули ДНК; інформаційна РНК — переносник цієї інформації з ядра до місця синтезу; рибосоми — органели, де відбувається синтез білка; набір амінокислот у цитоплазмі; транспортні РНК, що кодують амінокислоти і переносять їх до місця синтезу на рибосоми; АТФ — речовина, що забезпечує енергією процес кодування та біосинтезу.


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали на сайті доступні за ліцензією Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported CC BY-SA 3.0 та GNU Free Documentation License (GFDL)

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми приклали багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.