Біологія - універсальний довідник

ЗАГАЛЬНА БІОЛОГІЯ

 

ОСНОВИ ЦИТОЛОГІЇ

 

ВІРУСИ ТА БАКТЕРІОФАГИ

 

Крім організмів, що мають клітинну будову, існують і неклітинні форми життя — віруси та бактеріофаги. Ці форми життя являють собою ніби перехідну групу між живою та неживою природою.

Віруси були відкриті у 1892 р. російським ученим Д.І. Івановським. У перекладі українською «вірус» означає «отрута». Віруси складаються з молекул ДНК або РНК, покритих білковою оболонкою, а іноді і ліпідною мембраною. Віруси можуть існувати у вигляді кристалів. У такому стані вони не розмножуються, не виявляють жодних ознак живого і можуть зберігатися тривалий час. Але при попаданні в живу клітину вірус починає розмножуватися, пригнічуючи та руйнуючи всі структури клітини-хазяїна. Проникаючи у клітину, вірус вбудовує свою ДНК у ДНК клітини, і починається синтез вірусних білків, реплікація вірусної ДНК, у той час як синтез білків і ДНК клітини-хазяїна пригнічується. Якщо генетичним апаратом вірусу є РНК, то спочатку йде процес зворотної транскрипції за схемою РНКДНКРНКбілок, тому РНК-залежні віруси називаються ретровірусами.

Поза живою клітиною віруси не здатні до розмноження, синтезу білка. Віруси спричиняють різні захворювання рослин, тварин, людини. До них відносяться віруси тютюнової мозаїки, грипу, кору, віспи, поліомієліту, вірус імунодефіциту людини (ВІЛ), що викликає СНІД.

Вірус ВІЛ відноситься до ретровірусів, його генетичний матеріал представлений двома молекулами: молекулою РНК і ферменту зворотної транскриптази. Цей фермент каталізує реакцію зворотної транскрипції у клітинах лімфоцитів. На матриці вірусної РНК синтезується вірусна ДНК, яка і вбудовується в ДНК клітин людини. У такому стані вона може зберігатися довго, не проявляючи себе, тому антитіла у крові інфікованої людини не утворюються відразу і виявити захворювання на цій стадії важко. У процесі поділу клітин крові ДНК вірусу передається відповідно дочірнім клітинам. За будь-яких умов вірус активізується і починається синтез вірусних білків, а в крові з’являються антитіла. Насамперед вірус уражує Т-лімфоцити, відповідальні за утворення імунітету. В результаті організм перестає боротися з будь-якою інфекцією, раковими клітинами і гине.

Бактеріофаги — це віруси, що уражують клітини бактерій. Тіло бактеріофага складається з білкової голівки, у центрі якої знаходиться вірусна ДНК, і хвостика. На кінці хвостика розташовуються хвостові відростки, які служать для їх закріплення на поверхні клітини бактерії, і фермент, що розчиняє оболонку бактеріальної клітини. По каналу, який є у хвостику, вірус вводить ДНК у клітину бактерії і пригнічує синтез бактеріальних білків, замість яких синтезуються ДНК і білки вірусу. У клітині відбувається утворення нових вірусів, які залишають мертву бактерію і проникають у нові. Бактеріофаги можуть використовуватися як ліки проти збудників інфекційних захворювань (холери, черевного тифу).


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали на сайті доступні за ліцензією Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported CC BY-SA 3.0 та GNU Free Documentation License (GFDL)

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми приклали багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.