Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Біологія - універсальний довідник

ЗАГАЛЬНА БІОЛОГІЯ

 

ОСНОВИ ГЕНЕТИКИ ТА СЕЛЕКЦІЇ. ЗАКОНОМІРНОСТІ СПАДКОВОСТІ

 

ОСНОВНІ ПОНЯТТЯ ГЕНЕТИКИ

 

Генетика — наука про закономірності спадковості та мінливості організмів.

Спадковість — здатність організму передавати свої ознаки й особливості розвитку наступним поколінням.

Мінливість — здатність організму змінюватися у процесі індивідуального розвитку під впливом чинників середовища. Мінливість — явище змінності спадкових властивостей.

Матеріальною основою спадковості є статеві клітини — гамети. Під час безстатевого розмноження такими клітинами є соматичні. Клітини не містять готових «зародкових ознак», а несуть тільки структурні задатки можливих ознак — гени.

Ген — ділянка молекули ДНК, що відповідає за розвиток певної ознаки. Ген — одиниця спадковості, що визначає ознаку і є одиницею виміру біологічного явища.

Реалізація ознаки в організмі проходить за схемою:

ген білок ознака.

Генотип — сукупність усіх спадкових ознак — генів організму, отриманих від батьків.

Фенотип — сукупність внутрішніх і зовнішніх ознак, що реалізуються в організмі при взаємодії генотипу із середовищем.

Гени розташовуються у хромосомах у визначених ділянках — локусах. У диплоїдних клітинах містяться дві гомологічні хромосоми, в яких розташовуються парні гени.

Алельні гени (алелі) — парні гени, розташовані в гомологічних хромосомах, в однакових локусах і відповідають за прояв якоїсь ознаки (наприклад, колір волосся, очей, форма вух і т. д.). Алельні гени можуть відповідати за однакові якості однієї ознаки або бути протилежними — альтернативними. Наприклад, темні і світлі алелі забарвлення волосся, сірі та карі алелі кольору очей. Алельні гени позначаються літерами латинського алфавіту (А і а, В і b, С і с і т. д.).

Гомозигота — організм (зигота), що має однакові алелі одного гена в гомологічних хромосомах (АА, аа ).

Гетерозигота — організм (зигота), що має різні алелі одного гена в гомологічних хромосомах (Аа), тобто має альтернативні ознаки.

Ознаки-гени можуть бути домінантними та рецесивними.

Домінантна ознака (ген) — переважаюча, та що пригнічує, виявляється завжди як у гомозиготному, так і в гетерозиготному стані. Домінантна ознака позначається великою літерою (А, В, С).

Рецесивна ознака (ген) — та, що пригнічується, виявляється тільки в гомозиготному стані. В гетерозиготному стані рецесивна ознака пригнічується домінантною. Рецесивний ген позначається відповідною малою літерою (а, b, с).

загрузка...

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.