Біологія - універсальний довідник

ЗАГАЛЬНА БІОЛОГІЯ

 

ОСНОВИ ЕКОЛОГІЇ

 

ВЗАЄМОЗВ’ЯЗКИ ОРГАНІЗМІВ

 

При спільному проживанні організмів біотичні фактори взаємодіють між собою і мають різноманітний характер.

Нейтралізм — взаємозв’язки між різними видами, які незалежні один від одного при спільному проживанні на одній території (наприклад, білка і лось).

Конкуренція — тип взаємовідношень, що виникає у двох видів зі схожими потребами, при спільному проживанні на одній території. Присутність одного виду або організму зменшує харчові ресурси, скорочує територію розселення іншого. Наприклад, пригнічення рослин нижнього ярусу в лісі, конкуренція різних видів гризунів, що живуть на одному полі, лузі, хижаків одного лісу і т. д. У результаті слабший конкурент гине або витісняється сильнішим.

Хижацтво — така взаємодія особин, при якій одна з них (хижак) негативно впливає на іншу (жертву). Хижаки, живлячись, знищують свою жертву. Відношення хижака і жертви складалися у процесі еволюції. Хижаки виступають як природні регулятори чисельності популяції жертви. Збільшення чисельності хижака призводить до зменшення популяції жертви. У свою чергу, зменшення чисельності жертв призводить до зменшення кількості хижаків, яким не вистачає їжі. Приклад — взаємовідносини зайця і вовка.

Паразитизм — форма взаємин, при яких один вид живе за рахунок іншого, використовуючи його не тільки в якості джерела живлення, але і як місце проживання. До паразитів належать багато бактерій, гриби, найпростіші, черви. Паразит, на відміну від хижака, не знищує свою жертву, а живиться за їх рахунок і завдає шкоди тривалий час.

Симбіоз — тип взаємовідносин організмів різних видів в угрупованні, при якому обидва організми (симбіонти) мають від цього певну вигоду. Наприклад, співжиття рака-самітника й актинії, гриба та водорості у лишайника, вищих рослин з грибами, а також водоростей з мохами або квітковими рослинами.

Коменсалізм — форма взаємин між двома видами організмів, коли один із них (коменсал) користується певними перевагами за рахунок іншого, не завдаючи йому прямої шкоди. Коменсал може використовувати хазяїна як місце оселення, засіб пересування або живитися рештками його їжі. Так, багато джгутикових і амеб, які живуть у кишечнику вищих тварин і людини, живляться, в основному, бактеріями і не спричинюють захворювання хазяїна. Коменсалізмом є оселення рослин-епіфітів на корі дерев. Коменсалізм дуже поширений у природі і є формою симбіозу.

Отже, в біоценозі між організмами спостерігаються різноманітні форми взаємовідносин, які ґрунтуються на трофічних, просторових та інших видах взаємозв’язків, регулюють чисельність популяції і визначають стабільність угруповання.


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали на сайті доступні за ліцензією Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported CC BY-SA 3.0 та GNU Free Documentation License (GFDL)

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми приклали багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.