Біологія - універсальний довідник

БІОРОЗМАЇТТЯ

 

КВІТКОВІ РОСЛИНИ

 

ДВОДОЛЬНІ РОЗДІЛЬНОПЕЛЮСТКОВІ. РОДИНА ХРЕСТОЦВІТІ

 

Загальні ознаки. Квітка правильна, з подвійною оцвітиною. Чашечка має 4 чашолистки у 2 колах. Віночок роздільнопелюстковий, із 4 пелюсток. Тичинок 6, у 2 колах: 2 короткі і 4 довгі. Маточка 1, зав’язь верхня. Будову квітки можна представити формулою

де Ч — чашолистки, П — пелюстки, Т — тичинки, М — маточка. Риска під цифрою 1 показує верхню зав’язь. Знак — квітка правильна.

Суцвіття — китиця, що у верхній частині переходить у щиток. Плід — стручок або його різновидність — стручечок, якщо його довжина не більше, ніж у 3 рази перевищує ширину. Наприклад, у редьки, капусти — стручки; у грициків, віничника — стручечки.

Хрестоцвіті — трав’янисті рослини, часто однорічні. Листки почергові, суцільні або розсічені, без прилистків.

Екологія і географія хрестоцвітих. Хрестоцвіті нараховують 350 родів і 3000 видів. Найбільше їх у країнах Середземномор’я, на Кавказі, у Середній Азії, головним чином у горах. Багато їх і в помірно холодних районах. Серед хрестоцвітих дуже багато бур’янів, які ростуть на полях, і так званих смітникових, що ростуть поблизу житла людини, на залізницях і т. д.

Овочеві рослини родини хрестоцвітих. Найважливіша з них — капуста. Головка капусти — це гігантська брунька, яка має вкорочене стебло — головку і велику кількість листків, загнутих усередину, завдяки більш сильному росту їх нижнього боку. Висаджена на наступний рік головка може утворити суцвіття. Крім головчастої капусти розводять кольорову капусту, брюссельську, кольрабі й ін.

До того ж роду, що й капуста, відносяться ріпа і бруква. В Україні капуста і ріпа використовувалися задовго до появи картоплі. Інші овочеві рослини — редька і редиска. Як приправу, використовують корені хрону.

Олійні рослини. До них насамперед відноситься гірчиця. Олію отримують з насіння. Те, що залишається після віджиму олії, перемелюють у порошок, з якого отримують столову гірчицю, а також роблять гірчичники.


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали на сайті доступні за ліцензією Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported CC BY-SA 3.0 та GNU Free Documentation License (GFDL)

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми приклали багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.