Біологія - універсальний довідник

ЗАГАЛЬНА БІОЛОГІЯ

 

ОСНОВИ ЕКОЛОГІЇ

 

ЕВОЛЮЦІЯ ЕКОСИСТЕМ. СУКЦЕСІЇ

 

Усі екосистеми здатні еволюціонувати. Послідовна зміна екосистем називається екологічною сукцесією. Сукцесії виникають внаслідок впливів природних факторів, діяльності людини на певній території.

Розрізняють сукцесії первинні, які починаються з освоєння середовища, яке до того не було населене (на скелях, зруйнованій гірській породі, наносах річок), у процесі чого формуються не лише фітоценози, але і ґрунт. Вторинні сукцесії виникають на місці зруйнованих біоценозів (у результаті ерозії, виверження вулканів, посухи, пожежі, вирубки лісу). Причини виникнення сукцесій різні. В основі внутрішніх причин лежать взаємодії організмів між собою і середовищем; в основі зовнішніх — вплив абіотичних факторів середовища. Закономірні зміни біоценозів у процесі утворення сукцесій ведуть до виникнення сукцесійних рядів. Процес природного перебігу сукцесії завершується формуванням відносно сталої стадії розвитку угруповання — клімаксу, який характеризується стабільною рівновагою із середовищем. Ця стабільність підтримується доти, доки не порушиться рівновага. Ліс — це стійкий біоценоз — клімаксове угруповання.

Вторинна сукцесія формується на місці, де раніше було угруповання, наприклад, занедбаного поля, попелища від пожежі. На попелищі поселяються світлолюбні рослини, під їхнім покровом розвиваються тіньовитривалі види. Поява рослинності поліпшує ґрунт, на якому починають проростати уже інші види, витісняючи перших поселенців. Вторинна сукцесія може проходити повільно чи швидко, доки, нарешті, не утвориться клімаксове угруповання.

Озеро, коли порушується у ньому екологічна рівновага, може перетворитися на луг, а потім і на ліс з характерними особливостями для даної кліматичної зони. Сукцесія веде до послідовного ускладнення угруповання. Його трофічні зв’язки набувають широкого розгалуження, усе повніше використовуються ресурси середовища. Сформоване угруповання найбільш пристосоване до умов середовища, популяції видів стабільні і добре відтворюються.


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.