Біологія - універсальний довідник

ЗАГАЛЬНА БІОЛОГІЯ

 

ОСНОВИ ЕКОЛОГІЇ

 

ШТУЧНІ ЕКОСИСТЕМИ. АГРОЦЕНОЗИ

 

Агроценоз — біотичне угруповання рослин, тварин, грибів, мікроорганізмів, створене людиною для одержання сільськогосподарської продукції. Агроценози характеризуються незначною екологічною надійністю, мають малу кількість видів, але дають високу врожайність. Займаючи приблизно 10% площі суші, агроценози щорічно продукують 2,5 млрд. т сільськогосподарської продукції.

В агроценозі культивується один чи два види рослин, тому взаємозв’язки між ними не забезпечують стабільність такого угруповання. Вплив природного добору послаблений людиною. Штучний добір спрямований на збереження організмів з їх максимальною продуктивністю.

Окрім сонячної енергії, в агроценозі є інше джерело енергії — мінеральні та органічні добрива, які вносить людина. Основна частина поживних речовин постійно виноситься із кругообігу речовин в якості врожаю. Отже, кругообіг речовин у штучних екосистемах не здійснюється.

В агроценозі, як і в біоценозі, утворюються трофічні зв’язки. Обов’язковою ланкою в цьому ланцюзі є людина, яка виступає в ньому як консумент І порядку. На цьому харчовий ланцюг переривається. Агроценози дуже нестійкі і без втручання людини існують від 1 року (зернові, овочеві) до 20-25 років (плодово-ягідні).

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити