Біологія - універсальний довідник

ЗАГАЛЬНА БІОЛОГІЯ

 

ПОХОДЖЕННЯ ЛЮДИНИ

 

РАСИ СУЧАСНОЇ ЛЮДИНИ

 

Раси — історично сформовані групи людей, що характеризуються спільністю спадкових і фізіологічних особливостей. На даний час існує один вид людини. Раси людини — систематичний підрозділ всередині виду Homo sapiens. Кожна раса характеризується сукупністю спадково зумовлених ознак (кольором шкіри, очей, волосся, особливістю м’яких частин обличчя, черепа, зростом та ін.). Сучасне людство поділяють на три або п’ять великих рас. У першому випадку це екваторіальна (негро-австралоїдна), євразійська (європеоїдна), азіатсько-американська (монголоїдна) раса, у другому — негроїдна, австралоїдна, європеоїдна, монголоїдна, американська. Всередині кожної раси є малі раси, або підраси.

Безумовно, всі основні «людські» ознаки були набуті предками людини до моменту розходження виду на окремі раси, тому відмінності між расами стосуються лише другорядних ознак, пов’язаних, зазвичай, із частковими пристосуваннями до конкретних умов існування. Найбільш важливим доказом єдності є здатність утворювати плідні шлюби між представниками різних рас.

Характеристика трьох основних рас.

Негроїдна (негро-австралоїдна) раса. Характеризується темним кольором шкіри і очей, хвилястим або кучерявим волоссям, широким носом, який мало виступає, поперечним розташуванням ніздрів, повними губами і певними відмінними ознаками черепа. Борода та вуса виростають ледь помітно. Усі перераховані ознаки носять адаптивний характер. Наприклад, темна шкіра менше ушкоджується променями сонця, перешкоджає проникненню ультрафіолетових променів у шкіру, оберігає її від опіків. Кучеряве волосся створює щільну повстяну шапку, що надійно захищає голову від спекотних променів сонця.

Монголоїдна (азіатсько-американська) раса. Характеризується смаглявою або світлою шкірою, прямим, частіше твердим волоссям, середньою шириною губів і носа, сплющеністю обличчя, сильно виступаючими вилицями, порівняно великим розміром обличчя, помітним розвитком «третьої повіки». Найбільш важливими адаптивними ознаками монголоїдної раси є відкладення жирової клітковини на обличчі у дітей, вузькі щілини очей, складка повіки. Усі ці ознаки в минулому мали пристосувальне значення від обмороження, вітру, пилу і сонячного світла, яке відбивалось від снігу.

Європеоїдна (євразійська) раса. Характеризується світлою або смаглявою шкірою, прямим або хвилястим м’яким волоссям, добре розвиненим волосяним покривом на обличчі в чоловіків (борода і вуса), вузьким виступаючим носом, тонкими губами, а також певними відмінними ознаками черепа. Найбільш важливою пристосувальною ознакою цієї раси є великий розмір носової порожнини, що пов’язано з необхідністю створення своєрідної « камери, яка нагріває» холодне повітря.


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.