Біологія - універсальний довідник

БІОРОЗМАЇТТЯ

 

КВІТКОВІ РОСЛИНИ

 

ДВОДОЛЬНІ РОЗДІЛЬНОПЕЛЮСТКОВІ. РОДИНА БОБОВІ

 

Загальні ознаки. Бобові — родина, яку легко розпізнати. Оцвітина подвійна. Чашечка має 5 чашолистків. Віночок складається з прапора (вітрила), двох весел (крил) і човника, утвореного двома зрослими пелюстками.

Таким чином, пелюстки помітно відрізняються одна від одної, а вся квітка — неправильна, оскільки через неї можна провести лише одну площину симетрії. Тичинок 10, причому 9 зростаються в трубку, а десята — вільна. Завдяки незамкнутій трубці комаха (наприклад, джміль) може діставати нектар з основи маточки, з боку вільної тичинки. Маточка 1, зав’язь верхня. Формула квітки:

(стрілка — знак неправильної квітки).

Суцвіття — найчастіше усього китиця або головка (конюшина). Плід — біб. Багато які з бобових — трав’янисті рослини, але є і чагарники (рокитник), і дерева (біла акація). Деякі бобові відносяться до числа найвищих дерев тропічних лісів. Дуже багато витких рослин. Листки складні, з прилистками.

Екологія і географія. Бобові нараховують 400 родів і 9000 видів. За кількістю видів вони знаходяться на третьому місці серед родин квіткових рослин. Один із найбільших родів родини — рід астрагал (1600 видів). Родина бобових широко поширена на всій земній кулі. Представників бобових відносно небагато в лісосмузі; у степах їхнє число швидко зростає. Дуже багато бобових у горах Кавказу і Середньої Азії; рясні вони й у тропіках. Представники роду астрагал особливо поширені у флорі Середньої і Південної Росії (степова смуга): конюшина, вика, чина (горошок) та ін.

Культурні рослини. З харчових рослин у світовому господарстві особливо важливе значення має соя. З її насіння отримують соєву олію і борошно. У всіх районах України широко культивується горох. Інші харчові рослини: квасоля й арахіс (батьківщина обох рослин — Південна Америка). Боби арахісу дозрівають під землею, тому його ще називають земляним горіхом.

Рослини, які використовуються як добрива, — люпин, вика. їхні вегетативні органи багаті на азот. Кормові рослини, що йдуть на силос,— кормові боби, вика, люцерна, еспарцет.


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали на сайті доступні за ліцензією Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported CC BY-SA 3.0 та GNU Free Documentation License (GFDL)

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми приклали багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.