Біологія - універсальний довідник

БІОРОЗМАЇТТЯ

 

КВІТКОВІ РОСЛИНИ

 

ДВОДОЛЬНІ ЗРОСЛОПЕЛЮСТКОВІ. РОДИНА ПАСЛЬОНОВІ

 

Загальні ознаки. Квітка правильна, з подвійною оцвітиною. Чашечка складається з 5 чашолистків. Віночок — із п’яти пелюсток, які зростаються у нижній частині так, що утворюється коротка (картопля) або довга (запашний тютюн) трубка. Тичинок 5; маточка 1; зав’язь верхня. Формула:

Суцвіття дуже різноманітні. Плід — коробочка (блекота) або ягода (картопля). Більшість представників — трав’янисті рослини, але багато і чагарників (у тропіках). Листки прості, суцільні (блекота) або розсічені (картопля).

Екологія і географія. Пасльонові нараховують 85 родів і 2300 видів. Пасльонові — яскраво виражена тропічна родина. Найбільше пасльонових зустрічається у Південній і Центральній Америці. У нас дикоростучих представників — небагато. Це майже винятково рослини, які ростуть на смітниках, узбіччях доріг (блекота, дурман, чорний паслін).

Харчові рослини пасльонових. Найважливіша з харчових рослин — картопля. Вона походить з Південної Америки. В Україні культивується з XVIII ст. Підземні пагони — столони — утворюють бульби з вічками (бруньками). Власне бульбами картоплю в нас і розмножують. Плоди — ягоди — в умовах України майже не дозрівають, залишаються зеленими. Виведено не менше 100 сортів картоплі. До того ж роду, що і картопля, відносять томати, також американського походження. Томати більш теплолюбні, ніж картопля. У відкритому ґрунті добре дозрівають лише на півдні України.

Інші харчові рослини — червоний перець (іноді називають стручковим, хоча плоди в нього — ягоди), а також баклажан.

Тютюн та інші отруйні рослини. Найважливіше економічне значення має тютюн (походження американське). Курильний тютюн містить найсильніший яд — нікотин, вкрай шкідливий для дихальних шляхів і нервової системи людини. В Україні тютюн вирощується на всій території. Серед пасльонових багато отруйних рослин. Дуже отруйні у нас дикоростучі блекота і дурман.

Декоративні рослини. Запашний тютюн і петунію розводять у квітниках. їх великі красиві квіти, що сильно пахнуть вночі, запилюються нічними метеликами — бражниками, які мають довгі хоботки.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити