Біологія - універсальний довідник

БІОРОЗМАЇТТЯ

 

КВІТКОВІ РОСЛИНИ

 

ОДНОДОЛЬНІ. РОДИНА ЗЛАКИ

 

Загальні ознаки. Квітки дуже своєрідні. Кожна квітка складається з двох лусочок, трьох тичинок і маточки з двома приймочками. Квітки зібрані в колоски, а колоски — у складні суцвіття (волоть, складний колос). Плід — зернівка. Злаки — трав’янисті рослини, тільки бамбуки, що ростуть у тропіках, — деревоподібні злаки. У злаків стебло у міжвузлях порожнє. Листки мають піхви, що охоплюють стебло, і вузькі лінійні пластинки. На межі між піхвою і пластинкою є плівчастий виріст — язичок. У верхній частині стебло злаків зазвичай не розгалужується, а лише внизу, де утворюються зони кущіння. При дуже скупченому розгалуженні виникає щільний дерен (ковила). Деякі мають довгі горизонтальні кореневища й одиночні підземні пагони (пирій повзучий).

Екологія і географія. Родина Злаки включає 700 родів і 8000 видів. За кількістю видів посідає четверте місце серед квіткових рослин, за кількістю родів — на другому, а за роллю у рослинному покриві — на першому. Це типова вітрозапильна родина. Злаки — численні майже в усіх районах земної кулі, особливо на відкритих просторах. Для степів характерні ковила, типчак, для лугів — грястиця, вівсюг, костриця. Лепеха, очерет ростуть у воді.

Зернові злаки. Злаки — найважливіша в господарському відношенні родина. У світовому землеробстві найбільші площі займає пшениця (батьківщина — Південно-Західна Азія). Культивується в усіх помірних і субтропічних районах земної кулі. Величезне значення має кукурудза (батьківщина — Центральна і Південна Америка), у дикому стані не існує. Кукурудза — однодомна рослина, із роздільностатевим суцвіттям: чоловіче суцвіття — волоть, жіноче — початок. Стебло кукурудзи не порожнє, а заповнене тканиною. У помірно холодних районах культивується на силос. До родини Злаки відносяться просо, сорго, жито, ячмінь, овес.

Цукрова тростина і бамбук. Цукрову тростину отримують зі стебел, що заповнені тканиною, як і в кукурудзи. Плантації цукрової тростини особливо поширені в Південній і Центральній Америці. Бамбук — найважливіший будівельний матеріал у тропіках.

 

Найпростіші організми

3 млрд. років тому

Одноклітинні водорості

1,5 млрд. років

Багатоклітинні водорості

1 млрд. років

Перші наземні рослини — псилофіти і мохи

400 млн. років

Поява папоротеподібних

370 млн. років

Перші насінні — поява голонасінних

350 млн. років

Розквіт папоротеподібних і давніх голонасінних

300 млн. років

Поява покритонасінних

130 млн. років


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.