Біологія - універсальний довідник

БІОРОЗМАЇТТЯ

 

РОСЛИННЕ УГРУПОВАННЯ

 

ЗАБРУДНЕННЯ ПРИРОДНОГО СЕРЕДОВИЩА І РОЛЬ РОСЛИН У ЙОГО ЗАХИСТІ. ОХОРОНА РОСЛИННОГО ПОКРИВУ

 

Забруднення середовища промисловими відходами, вихлопними газами автомашин, побутовим сміттям, отрутохімікатами, а також розорювання степів, осушення боліт, непомірне вирубування лісу і загибель його від пожеж — все це призводить до серйозних порушень у природі і є небезпечним для мешканців планети.

Багато видів рослин або зникають при знищенні рослинних угруповань, природного середовища їхнього життя, або скорочують площу свого поширення. До них відносяться проліски, сон-трава, лілії і багато інших видів. Рослини, які зникають, занесені у Червону книгу і підлягають особливій охороні. Гинуть тварини не тільки через знищення рослинних угруповань, у яких вони живуть, але й у результаті забруднення середовища отруйними і шкідливими речовинами.

Концентрація отруйних речовин у воді, повітрі і ґрунті може бути не настільки значною, щоб негайно викликати масову загибель живого. Але щоденне нагромадження організмом шкідливих для нього речовин, включення їх у ланцюг живлення викликає серйозні наслідки. Наприклад, інтенсивно нагромаджують радіоактивні речовини діатомові водорості, що мешкають в морі і служать їжею для тварин, які тут живуть, а багато з них, у свою чергу, є їжею для людини. Навіть за невеликої концентрації сполук ртуті в морській воді у клітинах риби небезпечної речовини виявляється в сотні разів більше, ніж у навколишньому середовищі. Ще більша концентрація ртуті виявляється в тілі устриць. І рибу, і устриць людина використовує в їжу. Так у ланцюгу живлення росте концентрація отруйних речовин, а водночас і їхній шкідливий вплив на організм.

В останні роки все гостріше постає питання охорони природи. Розробляючи заходи, спрямовані на захист навколишнього середовища, учені значну увагу приділяють рослинам, які здатні розпізнавати отруйні речовини в зовнішньому середовищі навіть за їх невеликої кількості. Чутливі до сірчистого газу в атмосфері лишайники, хвойні породи, особливо ялина звичайна. Гладіолуси, навпаки, виявляють до цього газу стійкість, але погано переносять фтор. Відмирання верхніх листків у гладіолуса — показник забруднення атмосфери цією отруйною речовиною. Забруднення середовища міддю викликає зміну забарвлення пелюсток у маку і троянди, вони стають блакитними і навіть чорними.

Особливо важливі рослини, які очищають воду, повітря і ґрунт від різних забруднень. Ясен звичайний, осику, тую східну і ряд інших рослин рекомендують висаджувати біля підприємств, що викидають в атмосферу хлористий водень. У великих кількостях поглинає з повітря сірчистий газ тополя бальзамічна. Кінський каштан звичайний, тополя чорна, липа дрібнолиста поглинають свинець; їх рекомендують висаджувати вздовж транспортних магістралей. Особливо зростає цінність рослин, здатних нейтралізувати отруйні властивості речовин і перевести їх у форму безпечних. Не остання роль тут належить добре відомому лопуху.

Зрозуміло: чим більше рослин і рослинних угруповань навколо нас, чим багатший і різноманітніший рослинний покрив, тим надійніше захищене життя на Землі.

Для того, щоб зберегти біорозмаїття на нашій планеті, у різних країнах створено широку мережу територій, які охороняються, де вплив людини на природу обмежений або практично неможливий. Це — заповідники, заказники, національні парки. В Україні заповідники розміщені в усіх природних зонах. Найбільші з них: Асканія-Нова, Кримський, Ялтинський, Карпатський, Чорноморський.


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.