Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Біологія - універсальний довідник

ПІДЦАРСТВО ОДНОКЛІТИННІ ТВАРИНИ, АБО НАЙПРОСТІШІ

 

ТИП ІНФУЗОРІЇ

 

Місця проживання, будова та спосіб життя.

До типу Інфузорії відносяться туфельки, трубачі, сувійки. Ці та багато інших інфузорій живуть у прісних водоймах з органічними залишками, що розкладаються (їхня назва походить з грец. інфузіум — настій). Форма їхнього тіла веретеноподібна (туфельки), бочкоподібна (бурсарії), дзвоноподібна (трубачі).

Тіло інфузорій вкрите великою кількістю війок, за допомогою яких вони пересуваються. Зустрічаються інфузорії, наприклад, сувійки, трубачі, що ведуть прикріплений до субстрату спосіб життя. До підводних предметів вони прикріплюються за допомогою скоротливого стебельця.

Інфузорії порівняно з іншими найпростішими мають більш складну будову. В них є великі і мале (або малі) ядра, клітинні рот і глотка, навколоротова заглибина, порошиця — постійне місце видалення залишків неперетравленої їжі. Скоротливі вакуолі інфузорій складаються з власне вакуолі та провідних каналів, що оточують її у вигляді зірки.

Живлення. Більшість інфузорій живиться різними органічними залишками, бактеріями та одноклітинними водоростями. їжа попадає в навколоротову заглибину завдяки погодженому коливанню війок, що оточують заглибину, а потім через рот і глотку в цитоплазму (у травну вакуолю, що утворилася). Залишки неперетравленої їжі виділяються через порошицю.

Дихання та виділення в інфузорій відбуваються так само, як у саркодових і джгутикових — через усю поверхню тіла.

Подразливість. У відповідь на дію світла, температури та інших подразників інфузорії рухаються до них (позитивний таксис) або у зворотний бік (негативний таксис).

Розмноження. Окрім поділу, характерного способу розмноження для усіх найпростіших, для інфузорій характерний особливий тип статевого розмноження — кон’югація (з лат. кон’югаціо — з’єднання). Це складний статевий процес, під час якого дві інфузорії тимчасово сполучаються між собою і обмінюються спадковою інформацією внаслідок переходу частини малих ядер із однієї клітини до іншої. Внаслідок такого обміну спадковою інформацією підвищуються стійкість організмів до несприятливих умов та їхня спадкова мінливість. Несприятливі умови інфузорії переносять у стані цисти.

загрузка...

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.