Біологія - універсальний довідник

ПІДЦАРСТВО ОДНОКЛІТИННІ ТВАРИНИ, АБО НАЙПРОСТІШІ

 

ТИП ІНФУЗОРІЇ

 

ПОХОДЖЕННЯ І ЗНАЧЕННЯ НАЙПРОСТІШИХ

 

Походження найпростіших. Учені вважають, що саркодові і джгутикові — найдавніші найпростіші. Вони виникли від давніх джгутикових близько 1,5 млрд. років тому.

Інфузорії — більш високоорганізовані тварини — з’явилися пізніше. Існування джгутикових, що мають хлоропласти, є свідченням спорідненості та спільності походження найпростіших і одноклітинних водоростей від найдавніших джгутикових.

Значення найпростіших. Багато найпростіших, особливо інфузорій, беруть участь у самоочищенні водойм, є кормом для нижчих ракоподібних, молюсків, мальків риб. Помітна їх роль у процесах ґрунтоутворення. Радіолярії та форамініфери відіграють значну роль в утворенні відкладів крейди та вапняку. Дуже небезпечні для людини і тварин паразитичні найпростіші. Дизентерійна амеба, проникнувши у стінки товстого кишечника людини і розмножуючись у них, викликає утворення виразок, поглинає червоні кров’яні тільця крові. Лямблія, паразитуючи у тонкому кишечнику і жовчних протоках печінки людини (переважно дітей), викликає запалення жовчного міхура, кишкові розлади. Інфузорія балантидій у тканинах кишечника харчується клітинами крові. Найбільша кількість паразитів людини і тварин зустрічається серед представників типу Споровики. Так, кокцидії паразитують у клітинах епітелію кишок і проток печінки кролів, зайців, великої рогатої худоби, домашніх птахів, викликаючи нерідко масову загибель молодняку. Малярійний плазмодій спричиняє тяжке захворювання людини — малярію. Малярійний плазмодій переноситься малярійним комаром. При укусі малярійного комара з його слиною у кров здорової людини проникають рухливі клітини малярійного плазмодія. Спочатку вони потрапляють до клітин печінки, а потім — в еритроцити, де відбувається їх живлення, ріст та розмноження нестатевим способом. Статевий спосіб розмноження малярійного плазмодія відбувається в організмі самки малярійного комара, куди він потрапляє при укусі разом із кров’ю хворої людини.


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали на сайті доступні за ліцензією Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported CC BY-SA 3.0 та GNU Free Documentation License (GFDL)

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми приклали багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.